Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 11-ci Dünya Hökumət Sammitində
12-14 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) keçirilən 11-ci Dünya Hökumət Sammitində iştirak edir.
Sammitin məqsədi dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində innovasiyaların və texnologiyaların təşviqi, süni intellektin insan həyatına təsiri və dünyanın gələcəyi ilə bağlı ən son tendensiyaların müzakirəsidir.
“Gələcək hökumətlərin proqnozlaşdırılması” şüarı altında keçirilən sammitdə 5000-dən çox qonaq iştirak edir. Onların arasında dünyanın 100-dən çox ölkəsindən olan dövlət və hökumət başçıları, aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, nazirlər, görkəmli ictimai-siyasi xadimlər, alimlər və ekspertlər var.
Sammitin ilk günü Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev “İnsan Resurslarının Gələcəyi” mövzusunda dəyirmi masa formatında təşkil olunan sessiyada çıxış edib. Ülvi Mehdiyev inkişaf edən qlobal dünyada yeni texnologiyaların, o cümlədən süni intellekt və data əsaslı qərar qəbuletmə mexanizmlərinin tətbiqinin insan resurslarının bacarıqlarının arıtırılmasına verdiyi töhfədən bəhs edib. Eyni zamanda əməkdaşların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi məqsədilə “ASAN xidmət”də istifadə olunan xüsusi platformanın önəmi tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Müvafiq sessiyada BƏƏ, Qətər, Kolumbiya, Braziliya, Çili, Misir, Peru, Özbəkistan, Cənubi Afrika Respublikasının müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının rəhbərləri, eləcə də nüfuzlu beynəlxalq şirkətlərin nümayəndələri çıxış ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) 2024” platforması çərçivəsində “2045-ə gedən yolda İnkişaf İstiqamətləri: Dünyanın Gələcəyinin Yönləndirilməsi” mövzusunda baş tutmuş Nazirlər Toplantısında da çıxış edib.
Toplantıda 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik ili” elan olunduğu qeyd edilərək Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi edəcəyi barədə tədbir iştirakçıları məlumatlandırılıblar. “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM)” və ondan sonrakı dövr üzrə qoyulan hədəflərə çatmaq üçün bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq fəaliyyətlərinin icrasının və bu istiqamətdə birgə səylərin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Eyni zamanda DİM-lərə nail olunmasında Dövlət Agentliyi tərəfindən reallaşdırılan ağıllı hökumət həlləri və “ASAN xidmət” təcrübəsi vurğulanıb.
Toplantıda Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri ilə yanaşı, BƏƏ, Rumıniya, Albaniya, Ruanda, Misir, Qırğız Respublikasının müxtəlif sahələr üzrə nazirləri, həmçinin BMT-nin ixtisaslaşmış təşkilatlarının və bölmələrinin, eləcə də müvafiq beynəlxalq təşkilatların rəhbər heyəti iştirak edib.

The delegation led by Ulvi Mehdiyev at the 11th World Government Summit
From February 12 to 14, 2024, a delegation led by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, participated in the 11th World Government Summit in the United Arab Emirates (UAE).
The summit aimed to promote innovations and technologies in public services, discuss the latest trends in the impact of artificial intelligence on human life, and explore the future of the world.
More than 5,000 guests attended the summit under the slogan "Predicting Future Governments". Among the attendees were heads of state and government from over 100 countries, leaders of leading international organizations, ministers, prominent public and political figures, scientists, and experts.
On the first day of the summit, Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev delivered a speech at a roundtable session on "The Future of Human Resources." He discussed the contribution of new technologies, including artificial intelligence and data-based decision-making mechanisms, to enhancing human resource skills in a developing global world. Additionally, he highlighted the importance of the special platform used in "ASAN service" to evaluate employee activities to the event participants.
Other speakers at the session included heads of government agencies from the UAE, Qatar, Colombia, Brazil, Chile, Egypt, Peru, Uzbekistan, the Republic of South Africa, and representatives of influential international companies.
Chairman of the State Agency also spoke at the Ministerial Meeting on "Development Directions on the Road to 2045: Orienting the World's Future" within the "Sustainable Development Goals (SDGs) 2024" platform.
It was emphasized that 2024 was declared the "Year of Solidarity for the Green World" in Azerbaijan and informed the participants that Azerbaijan would host COP29. The necessity of implementing partnership activities in all areas and expanding joint efforts to achieve the SDGs was stressed. Additionally, it was highlighted that the smart government solutions implemented by the State Agency and the experience of "ASAN service" in achieving SDGs.
Besides the Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan, ministers from the UAE, Romania, Albania, Rwanda, Egypt, the Kyrgyz Republic, and management staff of specialized UN organizations and relevant international organizations participated in the meeting. The visit of the State Agency delegation to the UAE is ongoing.