Sifarişli səyyar ASAN xidmət artıq Sumqayıtda
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi artıq Sumqayıt şəhəri üzrə də sifarişli səyyar xidmətlərin həyata keçirilməsinə başlayıb.
Səyyar xidmətlər dedikdə şəxsin qanunla nəzərdə tutulmuş qaydada iş və ya yaşayış yerini, habelə olduğu yeri tərk etmədən xidmətlərdən yararlanması nəzərdə tutulur. Yəni, xidmətin həyata keçirilməsi üçün tələb edilən sənədlər və xidmətin nəticəsi olaraq, şəxsə verilməli olan sənədlər onun yaşayış və ya iş yerində, habelə olduğu yerdə təhvil götürülə və təhvil verilə bilər. Xidmətin sifarişi isə 9-108 nömrəli “Çağrı” mərkəzi vasitəsi ilə mümkündür.
Sosial həmrəyliyin təmin edilməsi məqsədi ilə səyyar xidmətlər kənardan qulluğa və yardıma ehtiyacı olan əlillər və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün əlavə səyyar xidmət haqqı ödənilmədən həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Dövlət Agentliyi ilk olaraq 3 fevral 2014-cü il tarixindən Bakı şəhəri üzrə səyyar formada xidmətlərin həyata keçirilməsinə başlayıb. Bu günə kimi ümümilikdə 4000-ə yaxın vətəndaş bu xidmətdən yararlanıb və onlardan 600-dən çoxu kənardan qulluğa və yardıma ehtiyacı olan əlillər, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlardır.

The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan has launched to implement the intra-city mobile services through Sumgayit city too.
Mobile services implies to benefit the services without leaving the place of work or residence as well as the current location. Thus, required documents and documents to deliver to a citizen to implement the service can be received or given though approach to the work place or any location. This service is available by dialing to 9-108 Call Center.
These services are available free of charge for all persons with disabilities and assistance, and for children with limited health conditions.
Need to note, that the State Agency initially launched the intra-city mobile services on the 3rd of February 2014, which renders the services in a mobile way. In total about 4 000 citizens availed this service and over 600 of them are physically disabled children and representatives of vulnerable groups in society.