Növbəti “Yaşıl dağ” Bərdədə
22 dekabr 2015-ci il tarixində IDEA İctimai Birliyi, “ASAN xidmət” və "Azersun Holding" MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə Bərdə “ASAN xidmət” mərkəzində kağız tullantıların toplanmasına həsr olunmuş “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl dağ” sosial aksiyası keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi naminə keçirilən aksiyada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov, Bərdə rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vidadi İsayev, özəl sektor nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatları və vətəndaşlar iştirak ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov çıxış edərək qeyd edib ki, Leyla xanım Əliyevanın təsisçisi və rəhbəri olduğu IDEA İctimai Birliyi təsis edildiyi dövrdən etibarən həyata keçirdiyi genişmiqyaslı sosial aksiyaları ilə tanınır. Birgə təşəbbüs ilə baş tutmuş aksiyanın məqsədi kağız israfını azaltmaq və təkrar emalı təşviq etmək yolu ilə ağacların qorunmasına, təbiətin mühafizəsinə və ekoloji balansın saxlanılmasına nail olmaqdır. Dövlət Agentliyinin sədri həmçinin qeyd edib ki, cari ilin may ayından etibarən “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi çərçivəsində 200 tona yaxın kağız tullantısı təhvil alınıb və təkrar emala verilib.
Daha sonra çıxış edən Bərdə rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vidadi İsayev tədbirin əhəmiyyəti haqqında danışaraq vurğulayıb ki, bu cür aksiyaların keçirilməsi kağız tullantıların bir yerə toplanması ətraf mühitin mühafizəsi və tullantıların düzgün idarə olunması eyni zamanda yaşıllıqların qorunması üçün çox vacib təşəbbüsdür. İcra başçısı həmçinin qeyd edib ki, layihəyə dəstək məqsədilə Bərdə şəhəri ilə yanaşı digər ətraf rayonların yüzlərlə vətəndaşının bu təşəbbüsün iştirakçısına çevrilməsi təqdirəlayiq haldır.
Aksiyada Bərdə, Yevlax, Tərtər və Ağdam rayonlarının icra nümayəndələri və sakinləri iştirak ediblər. Layihə çərçivəsində 65 tondan çox kağız tullantısı toplanılıb və aksiyada fəal iştirakına görə fərqlənən icra nümayəndələri, fəal Yaşıl ASANçı könüllülər və aksiyaya dəstək olmuş ailələr diplom və təşəkkürnamələrlə təltif olunub.

Next “Green mountain” in Barda
“Green mountain” social awareness campaign was conducted this time on December 22, 2015, at Barda “ASAN service” center within the project entitled “Let’s change a paper to a leaf” dedicated to the paper waste collection organized by IDEA Public Union, “ASAN service” and “Azersun-Holding Ltd.".
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations, Inam Karimov, Head of Executive Power of Barda, Vidadi Isayev, representatives of private sector, NGOs and citizens took participation at the event held for the sake of environmental protection.
Chairman of the State Agency Inam Karimov while his speech delivered, that IDEA Public Union founded and executed by Mrs. Leyla Aliyeva, since it was founded, has been known for the large-scale social campaigns. The purpose of the current joint event is to reduce paper wastage and save the trees by recycling, environmental protection and maintain ecological balance. Since May of the current year approximately 200 tons of paper waste has been handed over for recycling within the project entitled “Let’s change a paper to a leaf”.
Later, Head of Executive Power of Barda, Vidadi Isayev during his speech at the event spoke about the essence of the event, that conducting of such events to collect paper waste to one place is an important initiative for environment protection, proper waste management and protection of vegetation. Head of Executive Power, also, mentioned, that participation of hundreds of citizens from other surrounding regions along with Barda was commendable.
Representatives of executive power and residents of the regions Barda, Yevlakh, Tartar and Agdam, also, took participation at the event.
More than 65 tons of paper waste was collected within the project and executive power representatives with the distinguished performance in the frame of project were awarded with a diploma.