Mülki Aviasiya günü “ASAN xidmət”də
2 iyun 2015-ci il tarixində “ASAN xidmət” və Milli Aviasiya Akademiyası ilə birgə 4 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində Mülki Aviasiya gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
TədbirdəAzərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev, Azərbaycan Milli Aviasiya Tarixi Muzeyinin böyük elmi işçisi Yeganə Muradova, Milli Aviasiya Akademiyasının elmi katibi Xəqani Abdullayev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ülvi Mehdiyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2006-cı il 18 may tarixli Sərəncamına əsasən, 2 iyunun hər il ölkəmizdə mülki aviasiya işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd edilidiyini və “ASAN xidmət” mərkəzlərində dövlət orqanlarının peşə bayramı günlərinə xüsusi yanaşıldığını diqqətə çatdırıb. O, qeyd edib ki, son illərdə ölkəmizdə mülki aviasiya sürətlə inkişaf edərək yük, sərnişin daşınmasında tamamilə yeni mərhələyə keçib və bu gün müstəqil Azərbaycanın aviasiya sistemi dünyada xüsusi çəkiyə malikdir.
Azərbaycan Milli Aviasiya Tarixi Muzeyinin böyük elmi işçisi Yeganə Muradova zəngin ənənələrə malik mülki aviasiyanın bu gün öz inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşamasından, mülki aviasiyamızın inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən danışıb.
Milli Aviasiya Akademiyasının elmi katibi Xəqani Abdullayev çıxış edərək mülki aviasiyamızda güclü və ixtisaslı milli kadrların formalaşdığını və gənc aviatorlarımızın bu gün ölkənin veteran pilotlarının şərəfli əmək yolunu uğurla davam etdirdiklərini vurğulayıb.
Son olaraq Ülvi Mehdiyev peşə bayramı münasibətilə mülki aviasiya işçilərini təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb və tədbir iştirakçılarını Milli Aviasiya Akademiyasının müdavimləri tərəfindən hazırlanan aviasiya üzrə modellərdən ibarət sərgiyə baxmağa dəvət edib.

The Civil Aviation day at “ASAN service”
On June 2, 2015, “ASAN service” in cooperation with the National Aviation Academy conducted an event dedicated to the Civil Aviation Day at the “ASAN service” center No.4.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, Senior research fellow of the History Museum at the National Aviation History Museum, Yegana Muradova, Scientific Secretary of the National Aviation Academy, Khagani Abdullayev and other guests attended at the event.
During the event Deputy Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev drew attention to that, according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 18, 2006, every year the 2nd of June is celebrated as a professional holiday of the employees of civil aviation in our country and presence of special approach to the professional day of the employees of the state entities at the “ASAN service. He mentioned that, civil aviation is developing rapidly and has an entirely new stage in cargo and passenger transportation, and today, Azerbaijan has a significant part in the world aviation system.
Senior research fellow of the History Museum at the National Aviation History Museum, Yegana Muradova spoke about the quality development stage of civil aviation today, irreplaceable contribution of the National Leader Heydar Aliyev in in the development of our civil aviation.
The scientific secretary of the National Aviation Academy, Khagani Abdullayev by his speech mentioned that our Civil Aviation expands the formation of potential and qualified national cadres and our country’s young pilots continue the dignity path of veteran pilots.
In conclusion, Ulvi Mehdiyev congratulated the Civil Aviation on occasion of the professional holiday of employees, wished them success in future activities and invited participants of the event to get acquainted with the exhibition consisting of the aviation models prepared by trainees of the National Aviation Academy.