Mərakeş səfiri “ASAN xidmət”də
4 oktyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev ilə Mərakeş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Adil Embarş arasında görüş keçirilib.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev qonağa "ASAN xidmət" mərkəzlərinin yaradılması məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.

Ambassador of Morocco at “ASAN service”
On October 4, 2018 Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, met with Mohamed Adil Ambarch, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Morocco.
Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev delivered wide information about the activities and aims of establishment of "ASAN service". There was emphasized, that with the establishment of "ASAN service" there have been achieved serious steps in the field of provision of efficient public administration through enhancing of transparency and application of innovations.
It was mentioned that up to now applications of 24 millionth citizen have been received. Additionally, it was drawn to attention that “ASAN service” received United Nations Public Service Award 2015.