Masallıda “ASAN Festival” keçirilib
17 sentyabr 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “ASAN Festival” keçirilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli keçirməsi, dəyərləndirməsi, intellektual inkişaf, savad və dünyagörüşlərinin artırılmasında onlara kömək etməkdir.
Festivalı giriş sözü ilə açan Masallı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafil Hüseynov “ASAN xidmət” ailəsini salamlayaraq qeyd edib ki, bugünkü tədbir Masallı, ümumən cənub bölgəsinin gənclərinin aktivliyində və asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsində müstəsna rol oynayacaq. İcra başçısı daha sonra təşkilatçılara minnətdarlığını bildirərək “ASAN xidmət” mərkəzinin işçilərinə uğurlar arzu edib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov könüllük fəaliyyətindən danışaraq “ASAN xidmət” mərkəzlərində 8 mindən çox məzun könüllünün olduğunu, Masallıda isə 80 nəfər könüllünün çalışdığını vurğulayıb. İnam Kərimov tədbir iştirakçılarını festivalın keçirilməsi münasibəti ilə təbrik edib.
Təhsil Nazirliyinin Məktəbdənkənar fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri Vasif Məmmədov çıxış edərək bildirib ki, nazirlik gənc nəslin dünyagörüşünün formalaşması, onların intellekt səviyyəsinin yüksəldilməsi sahəsində “ASAN xidmət” mərkəzi ilə sıx əməkdaşlıq edir və gələcəkdə bu əməkdaşlıq davam etdiriləcək.
Əfqanıstan İslam Respublikasında fəaliyyət göstərəcək “ASAN xidmət” mərkəzinin direktoru Şahzad Ayrobi çıxış edərək bildirib ki, “ASAN xidmət” modeli nəyin ki regionda eyni zamanda dünyada tətbiq olunan qabaqcıl təcrübədir və iki qurum arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən tezliklə dünyada Azərbaycan brendi kimi tanınan “ASAN xidmət” modeli Əfqanıstanda da tətbiq olunacaq.
Sonra tədbir iştirakçıları “ASAN həyat” kompleksi ilə tanış olublar.
Festival çərçivəsində “Azərbaycan İntellektual Klublar Assosiyasiyası” İctimai Birliyinin təşkilatı dəstəyi ilə “ASAN İntelektual” inkişaf mərkəzində Masallı rayonu ilə yanaşı Təzə Alvadı, Xıl, Çaxırlı, Şərəfə, Hişkədərə və Mahmudavar kəndlərindən olan 60-a yaxın məktəblilərin iştirakı ilə “Masallı ASAN İntellektual Kuboku”u uğrunda yarış keçirilib. Kubokun qalibi isə Şərəfə kənd tam orta məktəbin şagirdlərindən ibarət komanda olub.
Daha sonra Heydər Əliyev İncəsənət Məktəbində “Heydər Əliyev və Azərbaycan mədəniyyəti” mövzusunda mühazirə keçirilib. Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə mərkəzin nümayəndəsi Məhəbbət Mehdiyeva ümummilli liderin uşaqlıq və gənclik illəri, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı rolu və xidmətləri haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Sonda festival iştirakçılarına Böyük Vətən müharibəsinin 70 illiyinə həsr olunan “Hədəf Bakıdır” filmi nümayiş olunub və festival möhtəşəm konsert proqramı ilə davam etdirilib.

Masalli hosted “ASAN Festival”
“ASAN Festival” was conducted on September 17, 2016, by the joint organization by Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Heydar Aliyev Center and State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The main aim of the event was contribution to youth to spend and evaluate of the leisure time in an efficient way, their intellectual development, knowledge and outlook.
The Head of Executive Power of Masalli, Rafil Huseynov welcomed “ASAN service” family, and highlighted, that, the event today played an exceptional role in young people’s activity and efficiency of leisure time in Masalli, but also in all southern parts too. Head of Executive Power delivered his gratitude to all organizers and wished good luck to the staff of “ASAN service” center.
The Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov by his speech concerned the activity of ASAN volunteers, mentioned, that there are more than 8 volunteers having internship at “ASAN service” centers and over 80 volunteers currently working at Masalli “ASAN service” center. Inam Karimov congratulated the participants on occasion of the Festival.
The Head of the Department of the Organization of Extracurricular Activities within the Ministry of Education, Vasif Mammadov by his speech noted, that Ministry cooperates and will continue its cooperation with “ASAN service” in the field of formation of the young generation's point of view, raising the level of their intelligence.
The director of the future “ASAN service” center in the Islamic Republic of Afghanistan, Shahzad Airobi expressed, that “ASAN service” is an advanced experience implemented in the region, but also in the world, and according to the Memorandum of Understanding signed between two state bodies, “ASAN service” model will be applied in Afghanistan too.
Then, participants got acquainted with “ASAN life” complex.
In the frame of the Festival, there was organized a competition by support of “Azerbaijan Intellectual Clubs Association” Public Union, for “Masalli ASAN Intellectual Cup” attended by approximately 60 pupils from Masalli and around villages Teze Alvadi, Khil Chakhirli, Sherefe, Hishkedere and Mahmudavar. The winner was a team of secondary school pupils from the village of Sherefe.
Later, there was conducted a lecture on the topic entitled “Heydar Aliyev and Azerbaijani culture” at the Heydar Aliyev Art School. A representative of the center, Mahabbat Mehdiyeva gave a wide speech on the childhood and youth years of the nationwide leader at the event, which was conducted by support of the Heydar Aliyev Center.
At the end of event, there was demonstrated a movie entitled “Target is Baku”, dedicated to the 70th year anniversary Great Patriotic War, and event was accompanied with a concert program.