Masallı “ASAN həyat” kompleksində məktəbli qızlar üçün tədbir keçirilib
Tədbir “ASAN xidmət”, Təhsil Nazirliyi, “Azər Türk Bank” ASC-nin və “Femmes Digitales” Klubunun dəstəyi ilə təşkil olunub.
Tədbirdə “Azər Türk Bank”, “B.EST Solutions”, “MONT”, “Microsoft”, “Cybernet”, “Ultra Technologies” təşkilatlarının nümayəndələri çıxış edərək, İKT-nin cəmiyyətin həyatındakı rolundan, təhsil və karyera sahəsində açdığı imkanlardan danışıblar. Həmçinin, 9 nömrəli Bakı Peşə Liseyinin bazasında yaradılan “İT STEP” Akademiyasının təqdimatında tədbirin praktiki hissəsinə start verilib.
Daha sonra Təhsil Nazirliyinin əməkdaşı tərəfindən “Liderlik” təlimi keçirilib.
Praktiki məşğələlərdə iştirakçılar əyani vasitələrdən istifadə edərək, müxtəlif robotların və avtomatlaşdırılmış sınaq mexanizmlərinin hazırlanması ilə tanış olub, bu sahədə ilkin biliklərə yiyələnmək imkanı əldə ediblər.
Proqram çərçivəsində Masallı rayonunun ümumi təhsil müəssisələrində təhsil alan qızlar arasında “Breyn-rinq” intellektual oyunu təşkil edilib. Oyunun qaliblərinə kubok və hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd İKT sahəsində məktəbli qızların iştirak səviyyəsinin yüksəldilməsi, onların gələcək karyera seçimi üçün bu sahənin təbliği və potensial kadrların yetişdirilməsidir.

There was held an event for schoolgirls at Masally “ASAN life” complex
Event was organized by “ASAN service”, Ministry of Education, “Azər Türk Bank” (Azer Turk Bank) OJSC and “Femmes Digitales” Azerbaijani Women in ICT Club.
Representatives of Azer Turk Bank, B.EST Solutions, MONT, Microsoft, Cybernet and Ultra Technologies spoke at the event about the ICT's role in the life of the society, opportunities for education and career. The practical part of the event was also held in the frame of presentation by "IT STEP" Academy, established within Baku Vocational Lyceum No. 9.
Later on, there was conducted a training on “Leadership” by a representative of the Ministry of Education.
During the practical exercises, participants learned about various robotics and automated testing mechanisms, using visual aids to gain access to basic knowledge in this field.
Within the framework of the program there was organized an intellectual game "Brain-ring" among girls studying in general educational institutions of Masally region. Winners of the game were awarded with diplomas and symbolic gifts.
It should be noted that the main purpose of the event was to raise the level of participation of girls in ICT, promotion of this field for their future careers and training of potential staff.