İndoneziyada “ASAN xidmət” modeli əsasında 200-dən çox mərkəz yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İndoneziya Respublikasının inzibati və bürokratik islahatlar naziri Abdullah Azvar Anasın dəvəti əsasında bu ölkəyə səfər edib.
Öncə nümayəndə heyəti İndoneziya Respublikasının vitse-prezidenti Maruf Amin tərəfindən qəbul edilib. Maruf Amin Azərbaycanın “ASAN xidmət” modelindən ilhamlanaraq ölkəsinin dövlət xidmətləri sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərə görə təşəkkürünü bildirib. Vitse-prezident Banyuvangi əyalətində açılmış ilk dövlət xidmətləri mərkəzindən sonra İndoneziyada artıq 200-dən çox bu cür mərkəzin mövcudluğunu və bu sayın 500-ə qədər artacağını bildirib. Həmçinin iqtisadi artım, investisiyalara nail olmaq üçün hər iki ölkənin ortaq maraqlar çərçivəsində cəmiyyət və özəl sektor üçün dövlət xidmətlərinin çatdırılmasını təşviq etdiyi vurğulanıb.
Vitse-prezident dövlət xidmətləri və sosial innovasiyalar sahələrində “ASAN xidmət” tərəfindən gələcəkdə də tətbiq olunacaq yeniliklərin İndoneziya tərəfi ilə bölüşülməsinə marağını ifadə edib.
Səfər çərçivəsində Ülvi Mehdiyevlə İndoneziyanın inzibati və bürokratik islahatlar naziri Abdullah Azvar Anas arasında da ikitərəfli görüş keçirilib. İndoneziyalı nazir hazırda ölkəsində “ASAN xidmət” modeli əsasında yaradılmış 200-dən çox vətəndaşlara xidmət mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib və dəstəyə görə təşəkkür edib.
Dövlət Agentliyinin sədri öz növbəsində İndoneziya tərəfinə qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib və bundan sonra da dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində Azərbaycan tərəfinin dəstəyə hazır olduğunu bildirib.
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə İndoneziya Respublikasının İnzibati və Bürokratik İslahatlar Nazirliyi arasında mütərəqqi dövlət xidmətlərinin göstərilməsinə dair əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun icrası çərçivəsində Fəaliyyət Planı imzalanıb.
İndoneziya Respublikasının paytaxtında həyata keçirilən “Cakarta Ağıllı Şəhər” layihəsi ilə tanışlıq və şəhər rəhbərliyi tərəfindən təqdimat da baş tutub.

Over 200 centers established in Indonesia based on the “ASAN service” model
A delegation led by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, visited the Republic of Indonesia at the invitation of the Indonesian Minister of Administrative and Bureaucratic Reforms, Abdullah Azwar Anas.
The delegation was first received by the Vice President of Indonesia, Ma'ruf Amin. Ma'ruf Amin expressed his gratitude for the achievements in public services inspired by Azerbaijan's ASAN service model. The Vice President noted that following the establishment of the first public service center in Banyuwangi Province, there are now over 200 such centers across Indonesia, with plans to increase this number to 500. He also highlighted the mutual interest of both countries in promoting the delivery of public services for society and the private sector to achieve economic growth and attract investments.
The Vice President expressed his interest in sharing future innovations by ASAN service in the fields of public services and social innovations with the Indonesian side.
During the visit, Ulvi Mehdiyev also held a bilateral meeting with the Indonesian Minister of Administrative and Bureaucratic Reforms, Abdullah Azwar Anas. The Indonesian minister stated that more than 200 citizen service centers currently operate in his country based on the ASAN service model and expressed his gratitude for the support.
The Chairman of the State Agency, in turn, thanked the Indonesian side for their hospitality and reaffirmed Azerbaijan's readiness to continue supporting the provision of public services.
During the meeting, an Action Plan was signed under the Memorandum of Understanding on Cooperation in the Provision of Progressive Public Services between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Administrative and Bureaucratic Reforms of the Republic of Indonesia.
The delegation also familiarized themselves with the "Jakarta Smart City" project being implemented in the capital of Indonesia, with a presentation provided by the city administration.