Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında “ABAD” sənətkarlıq mərkəzi fəaliyyətə başlayıb
İyunun 8-də “Azərbaycan Hava Yolları” QSC və “ABAD” publik hüquqi şəxsin əməkdaşlığı çərçivəsində Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının “Duty Free” zonasında milli əl işlərinin təqdim olunduğu “ABAD” sənətkarlıq mərkəzi fəaliyyətə başlayıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Hava Limanının “Duty Free” zonasında fəaliyyət göstərən “ABAD” sənətkarlıq mərkəzi sayca ikincidir.
Birinci belə mərkəz “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu ərazisində yaradılıb və mart ayının 18-də fəaliyyətə başlayıb.
Azərbaycana səyahət edən turistlərin “ABAD” tərəfindən təqdim olunan dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı nümunələrinə olan yüksək marağı nəzərə alaraq, növbəti mərhələdə ikinci belə bir sənətkarlıq mərkəzinin yaradılması zərurəti yaranıb.
Mərkəz xüsusi dizayn əsasında hazırlanıb və divarları şəbəkə ilə işlənilib, işıqlandırılma sistemi quraşdırlıb.
Mərkəzdə Azərbaycanın ən müxtəlif regionlarından nəfis əl işləri, bal və mürəbbə kimi turistlərin böyük maraq göstərdiyi ərzaq məhsulları təqdim olunur.
Burada təqdim olunan bütün məhsullar onu istehsal etmiş sənətkarın, ailə təsərrüfatının loqotipi ilə işarələnib və üzərində xüsusi “ABAD” leybli yerləşdirilib. Bu loqotip və “ABAD” leyblinin olması həmin məhsulun orijinallığından xəbər verir.
Hazırda “İçərişəhər” və Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında fəaliyyət göstərən “ABAD” sənətkarlıq mərkəzlərində 115 ailənin 1479 adda 4500-dən çox sənət nümunəsi, 5 ailənin isə 10 adda kənd təsərrüfatı məhsulları (cem, mürəbbə, bal) satışa çıxarılıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 sentyabr 2016-cı il 1047 nömrəli Fərmanına əsasən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “ABAD” (Ailə Biznesinə Asan Dəstək) publik hüquqi şəxs yaradılıb.
“ABAD” publik hüquqi şəxsin yaradılmasında məqsəd Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafında vətəndaşların fəal iştirakına, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək vermək məqsədi ilə sosialyönümlü layihələrin həyata keçirilməsidir. “ABAD” publik hüquqi şəxsin fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən ailə bizneslərinə dəstək göstərməkdir.

"ABAD" crafts center has started operating at Heydar Aliyev International Airport
A new “ABAD” art center launched at the “Duty Free” zone located at the Heydar Aliyev International Airport, on June 8, within the framework of cooperation between Azerbaijan Airlines and “ABAD” public legal entity.
Should note that, “ABAD” craft center operating at “Duty Free” zone within the Heydar Aliyev International Airport is the second center.
The first such center was established in the territory of the State Historical-Architectural Reserve "Icherisheher" and started operating on March 18.
Taking into account the high interest of tourists traveling to Azerbaijan in decorative-applied folk art samples presented by “ABAD” craft center, there occurred such a need to create a second art center as the next stage.
The center has been designed on a special design and the walls are built with shabaka, and the lighting system is installed.
The center presents food products, which are of great interest to tourists, as well as delicate handicrafts, honey and jams from different regions of Azerbaijan.
All the products presented here are marked by the logo of the artisan, the family entrepreneurs witht the special “ABAD” label. This logotype and "ABAD" label indicate the originality of the product.
At present, more than 4500 art samples with 1479 brand names of 115 families and 10 families of agricultural products (jams, jams, honey) have been put on sale at "ABAD" crafts centers operating in Icherisheher and Heydar Aliyev International Airport.
“ABAD” public legal entity run by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated 23 September 2016.
“ABAD” (ASAN Support to Family Business) centers are established to carry out socially oriented projects aimed at ensuring the active participation of the citizens in the social-economic life of the Republic of Azerbaijan, developing small and medium entrepreneurship, raising the employment rate of the population and supporting the establishment of competitive family businesses in the country.