GIZ-in nümayəndəsi “ASAN xidmət”də
Almaniya Federativ Respublikasının Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ) Şərq Tərəfdaşlığı Regional İdarəçilik İslahatı Fondunun rəhbəri Sandra Fur “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Nümayəndə heyəti “ASAN xidmət” mərkəzi, “ABAD” etno-butiki, “INNOLAND İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi”nin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.
Qonaqlara “ASAN xidmət” mərkəzlərinin yaradılması məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub. Eyni zamanda Dövlət Agentliyinin 2015-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Mükafatına, 2019-cu ildə BMT-nin rəqəmsal idarəetmənin tətbiqi ilə dövlət xidmətlərinin inkişafı sahəsində xüsusi mükafatına və 2023-cü ildə “Qlobal Hökumət Mükəmməlliyi Mükafatı” Proqramı çərçivəsində “Dünyanın Ən Qabaqcıl Dövlət Xidməti” seçilərək xüsusi mükafata layiq görülməsi diqqətə çatdırılıb.
GIZ-in nümayəndəsi “ASAN xidmət” konsepsiyasının əhəmiyyətini, sözügedən təcrübənin Avropa ölkələrində də tətbiqi imkanlarının nəzərdən keçirilməli olduğunu bildirib.
Görüşdə GIZ-in müvafiq platforması çərçivəsində hazırda davam edən və həyata keçirilməsi planlaşdırılan birgə layihələrin icrası ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

GIZ representative at “ASAN service”
The head of the Eastern Partnership Regional Administration Reform Fund of the International Cooperation Society (GIZ) of the Federal Republic of Germany Sandro Fur got acquainted with the activities of the “ASAN service” center.
The delegation got familiarized with the activities of "ASAN service" center, "ABAD" ethno-boutique, and "INNOLAND Incubation and Acceleration Center".
It was mentioned, that the State Agency was awarded the United Nations Public Services Award in 2015, the UN special award in the field of public services development with the application of digital management in 2019, and the” World’s Most Advanced Public Service” in 2023 within the framework of ”Global Government Excellency Award” Program. Moreover, it was also emphasized that the “ASAN service” model has been successfully applied in various countries.
The representative of GIZ emphasized the importance of the concept of "ASAN service" and the possibility of applying the practice in European countries should be considered.
At the meeting, a wide range of ideas were exchanged regarding the implementation of joint projects currently ongoing and planned to be implement within the specific platform of GIZ.