Əfqanıstan “ASAN xidmət” modelini tətbiq edir
12-13 iyul 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Əfqanıstan İslam Respublikasında səfərdədir.
İyulun 12-də Əfqanıstan Prezidentinin sarayında dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin mütərəqqi mexanizminin yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib. Anlaşma Memorandumu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Əfqanıstan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi arasında imzalanıb. Memorandumun məqsədi Azərbaycanın “ASAN xidmət” modeli əsasında Əfqanıstanda dövlət xidmətlərinin göstərilməsi mexanizminin təsis edilməsidir.
İmzalanma mərasimində Əfqanıstanın nazirləri, millət vəkilləri və digər yüksək vəzifəli nümayəndələri iştirak ediblər. Mərasimdən sonra mətbuat konfransı keçirilib. Dövlət Agentliyinin sədri İ.Kərimov Azərbaycan-Əfqanıstan dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərindən danışıb. O, son illər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən iqtisadi, sosial və dövlət idarəçilyi sahəsində həyata keçirilən uğurlu islahatlardan və bu islahatların tərkib hissəsi olan “ASAN xidmət”in fəaliyyətindən bəhs edib.
Əfqanıstanın maliyyə naziri E.Hakimi dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində məhz Azərbaycan modelinin seçilməsi ilə bağlı məmnunluğunu bildirib və növbəti illərdə onun uğurla tətbiqinə əminliyini ifadə edib.
Qeyd edək ki, artıq Əfqanıstanda eyniadlı qurum təsis edilibdir (www.asan.gov.af).
Daha sonra Anlaşma Memorandumunu imzalayan tərəflər dövlət başçısının sarayında Əfqanıstan İslam Respublikasının Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qani tərəfindən qəbul edilib.

Afghanistan applies “ASAN service” model
On July 12-13, 2016, a delegation led by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov is paying a visit to the Islamic Republic of Afghanistan.
On July 12, Afghan president's palace hosted a signature ceremony of a Memorandum of Understanding regarding the establishment of progressive mechanism in the field of public service delivery. A Memorandum of Understanding was signed between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Finance of the Republic of Afghanistan. The aim of the Memorandum is to establish a public service delivery mechanism in Afghanistan based on Azerbaijani model “ASAN service”.
The signing ceremony was attended by the Afghan ministers, MPs and other senior officials. After the ceremony, there was held a press conference. Chairman of the State Agency Inam Karimov told about the friendly and partnership relations between Azerbaijan and Afghanistan. He delivered wide information about the recent reforms implemented in the field of improvement of public administration and modernization conducted by the President of the Republic of Azerbaijan and highlighted the activities of “ASAN service” as a part of these reforms.
Afghan Finance Minister E. Hakimi expressed his satisfaction with the selection of Azerbaijani model in the field of public service delivery and his assuredness with its successful application in near years.
Should note, that Afghanistan has already been established the similar organization with the same name (www.asan.gov.af).
Later, after the signing ceremony of Memorandum of Understanding, parties were invited to the presidential palace by the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani.