Efiopiyalı nazir "ASAN xidmət"də
Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının İcraiyyə Komitəsinin 58-ci iclasında iştirakı çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin dövlət naziri Tesfaye Vakjiranın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qonaqlara Dövlət Agentliyinin müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və sosial innovasiyalar istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, şəffaflığın artırılması və müasir innovasiyaların tətbiqi baxımından “ASAN xidmət”in yaradılması ilə səmərəli dövlət idarəçiliyinin təmin edilməsi sahəsində ciddi nailiyyətlər əldə olunub.
Efiopiya tərəfi “ASAN xidmət” mərkəzinin onda yüksək təəssürat yaratdığını və ölkəsinin dövlət qurumları ilə Dövlət Agentliyi arasında həyata keçirilən əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib.
Qonaqlar “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Səyyar ASAN xidmət, "ABAD" publik hüquqi şəxsin fəaliyyəti ilə də yaxından tanış olublar.
Xatırladaq ki, 2024-cü il 14 may tarixində Dövlət Agentliyi ilə Efiopiyanın Dövlət Xidmətləri Komissiyası arasında “ASAN xidmət” konsepsiyasının Efiopiyada tətbiqi istiqamətində əməkdaşlığın həyata keçirilməsi ilə bağlı Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Hazırda memorandumun implementasiyası çərçivəsində işlər aparılır.

The Ethiopian minister visited the “ASAN service” center.
As part of his participation in the 58th session of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors, the delegation led by State Minister of the Ministry of Justice of the Federal Democratic Republic of Ethiopia Tesfaye Vakjira, visited the “ASAN service” center to get acquainted with its activities.
The guests were provided with detailed information about the various activities of the State Agency, including the “ASAN service” centers established based on the initiative of President Ilham Aliyev and the projects implemented in the field of social innovations. It was noted that the establishment of “ASAN service” has led to significant achievements in ensuring effective public administration, particularly in terms of increasing transparency and implementing modern innovations.
Also, it was highlighted that the State Agency received the United Nations (UN) Public Service Award in 2015, the UN Special Award for the development of public services through digital governance in 2019, and the “Global Government Excellence Award” in 2023, being recognized as the “World's Most Advanced Public Service” within the framework of this award program. Furthermore, the successful implementation of the “ASAN service” model in various countries was also emphasized.
The Ethiopian side expressed that the “ASAN service” center left a strong impression on them and conveyed their satisfaction with the cooperation between their country's government agencies and the State Agency.
The guests also had the opportunity to familiarize themselves with the activities of the “INNOLAND” Incubation and Acceleration Center, the “Mobile ASAN service”, and the “ABAD” public legal entity.
It should be noted that on May 14, 2024, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the State Agency and the Ethiopian Civil Service Commission regarding the implementation of the “ASAN service” concept in Ethiopia. Currently, work is underway within the framework of implementing the memorandum.