Efiopiyada "ASAN xidmət" mərkəzi açılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Hökumətinin dəvəti ilə bu ölkəyə səfər edib.
Səfər çərçivəsində “ASAN xidmət” modeli əsasında yaradılmış “MESOB” dövlət xidməti mərkəzininin rəsmi təqdimatı baş tutub. Nümayəndə heyətini Efiopiyanın Dövlət Xidməti Komissiyasının rəhbəri və Baş nazir Ofisinin Dövlət naziri müşayiət ediblər. Eyni zamanda rəsmi təqdimatda Azərbaycan Respublikasının Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ruslan Nəsibov da iştirak edib.
Ziyarət zamanı Azərbaycan nümayəndə heyəti üçün təqdimat keçirilib. Əddis-Əbəbə şəhərində yerləşən və 8 mərtəbədən ibarət olan “MESOB” mərkəzində pilot mərhələdə 20-yə yaxın dövlət qurumu və bir sıra özəl təşkilatlar tərəfindən ümumilikdə 120-dən çox xidmət təqdim olunur. Mərkəzin infrastrukturuna xidmət masaları, məlumat məntəqələri, gözləmə otaqları, özünəxidmət nöqtələri, çağrı mərkəzi və uşaq guşəsi daxildir.
Efiopiya tərəfi dəstəyə görə Azərbaycan dövlətinə dərin təşəkkürünü bildirib və il sonuna qədər bu kimi mərkəzlərin sayının artırılmasının planlaşdırıldığını qeyd edib.
“ASAN xidmət” təcrübəsinin Efiopiyada tətbiqi ilə bağlı 2024-cü ilin may ayında Dövlət Agentliyi ilə Efiopiyanın müvafiq qurumu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində 2024-cü ilin 14 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Prezidenti Taye Atske Sellasie arasında keçirilmiş görüş zamanı qarşı tərəf “ASAN xidmət”  təcrübəsinin Efiopiyada tətbiqində maraqlı olduqlarını ifadə edib və bununla bağlı Azərbaycan tərəfinin dəstəyini xahiş edib.
Ötən dövr ərzində Dövlət Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən Efiopiyadan olan dövlət qulluqçuları üçün təlimlər keçirilib, “ASAN xidmət” təcrübəsinin Efiopiyada tətbiqi ilə bağlı hüquqi və digər zəruri sənədlər hazırlanıb, xidmətlərin vahid standartı müəyyən edilib, “ASAN xidmət” mərkəzlərində istifadə olunan texnoloji həllər əsasında tövsiyə sənədləri formalaşdırılıb.
Əddis-Əbəbə şəhərində fəaliyyət göstərəcək xidmət mərkəzinin binası seçilib və “ASAN xidmət” mərkəzlərinin konsepsiyası əsasında yenidən dizayn edilib. Xidmətlərin optimallaşdırılması və biznes proseslərin sadələşdirilməsi istiqamətində Efiopiyanın "MESOB" dövlət xidməti mərkəzində təmsil olunan aidiyyəti dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq həyata keçirilib.

“ASAN Service” Center Opened in Ethiopia
A delegation led by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, visited Ethiopia at the invitation of the Government of the Federal Democratic Republic of Ethiopia.
During the visit, the official opening of the “MESOB” public service center, established based on the “ASAN Service” model, took place. The delegation was accompanied by the Commissioner of the Ethiopian Civil Service Commission and the State Minister at the Office of the Prime Minister. Ruslan Nasibov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Democratic Republic of Ethiopia, also attended the official presentation.
During the visit, a presentation was held for the Azerbaijani delegation. At the 8-story “MESOB” center in Addis Ababa, approximately 20 government agencies and a number of private organizations provide a total of over 120 services during the pilot phase. The center’s infrastructure includes service counters, information desks, waiting areas, self-service kiosks, a call center, and a children’s play area.
The Ethiopian side expressed deep gratitude to the Azerbaijani state for the support provided and noted plans to increase the number of such centers by the end of the year.
A Memorandum of Understanding on the application of the “ASAN Service” experience in Ethiopia was signed between the State Agency and the relevant Ethiopian authority in May 2024.
During a meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Federal Democratic Republic of Ethiopia Taye Atske-Selassie on November 14, 2024, held on the sidelines of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), the Ethiopian side expressed interest in adopting the “ASAN Service” experience and requested Azerbaijani support in this matter.
Over the past period, experts from the State Agency conducted training sessions for Ethiopian civil servants, prepared legal and other necessary documents for the implementation of the “ASAN Service” model in Ethiopia, defined uniform service standards, and developed recommendation documents based on the technological solutions used in “ASAN Service” centers.
The building for the service center in Addis Ababa was selected and redesigned based on the “ASAN Service” center concept. Furthermore, cooperation was established with relevant state institutions represented at the Ethiopian “MESOB” public service center to optimize services and streamline business processes.