Efiopiya nümayəndə heyəti “ASAN xidmət”də
Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Baş naziri ofisinin dövlət naziri Aklilu Tadesenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdə olub.
Əsas məqsəd Azərbaycanın “ASAN xidmət” modelinin Efiopiyada tətbiqi ilə bağlı layihələrlə yaxından tanış olmaqdır.
Proqram çərçivəsində nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev arasında görüş keçirilib. Görüş zamanı qonaqlara “ASAN xidmət”, o cümlədən Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılan “ASAN xidmət” əhalinin dövlət xidmətlərinə əlçatanlığının təmin edilməsində mühüm rol oynayıb. Hazırda “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində 20-dən çox ölkə və beynəlxalq təşkilatla əməkdaşlıq edildiyi də vurğulanıb.
Dövlət Agentliyinin sədri “ASAN xidmət” konsepsiyasının Efiopiyada tətbiqi istiqamətində hazırda işlərin davam etdiyini və bu istiqamətdə mütəxəssislərinin qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Dövlət naziri öz növbəsində 2024-cü ilin 14 may tarixində Dövlət Agentliyi ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Dövlət Xidməti Komissiyası arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyətinə toxunub. O, “ASAN xidmət” təcrübəsinin Efiopiyada tətbiqi çərçivəsində Dövlət Agentliyi tərəfindən göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlığını ifadə edib.

Ethiopian delegation at “ASAN service”.
A delegation visited our country led by Aklilu Tadesse, State Minister of the Prime Minister's Office of the Federal Democratic Republic of Ethiopia. The main purpose is to closely familiarize with projects related to the implementation of Azerbaijan's “ASAN service” model in Ethiopia.
The meeting was held between Ulvi Mehdiyev, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and delegation. The guests were also acquainted with information about the activities “ASAN service” and other areas of activity of the State Agency. It was highlighted that “ASAN service”, established through the personal initiative of President Ilham Aliyev, has played a significant role in ensuring citizens' access to public services. It was also emphasized that cooperation is being carried out with more than 20 countries and international organizations in the direction of sharing the “ASAN service” experience.
The Chairman of the State Agency stated that prosses is currently ongoing in the direction of implementing the “ASAN service” concept in Ethiopia, and that mutual visits of experts are being conducted in this regard.
The state minister mentioned the significance of the Memorandum of Understanding (MoU) signed between the State Agency and the Civil Service Commission of the Federal Democratic Republic of Ethiopia on May 14, 2024. He expressed gratitude to the Azerbaijani side for the support provided by the State Agency within the framework of implementing the “ASAN service” experience in Ethiopia.