Əcnəbi könüllülər “ASAN xidmət”də
18 avqust 2019-cu il tarixindən Türkiyə, Nigeriya, Maldiv, Liberiya, Əfqanıstan, Gürcüstandan olan gənclər “ASAN xidmət” mərkəzlərində könüllü kimi fəaliyyətə başlayıblar.
Layihə “ASAN xidmət”, “ASAN Könüllülük” Məktəbinin “Yaşıl ASAN” proqramı, BMT-nin İnkişaf Proqramı və Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Qlobal siyasi müzakirələrdə gənclərin fəal iştirakını təmin etmək üçün yeni əsasların yaradılması” layihəsi və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə Gənc Səfirlər təşəbbüsünün birgə dəstəyi ilə həyata keçirilir.
30 avqust tarixinədək davam edəcək təcrübə proqramı çərçivəsində iştirakçılar üçün Bakı, Şəki və Quba şəhərlərində ekoloji layihələrin idarəedilməsi istiqaməti ilə yanaşı, “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyəti və Azərbaycanın mədəniyyəti ilə tanışlıq məqsədi ilə ekskursiyalar təşkil olunacaq.
Layihənin əsas məqsədləri ölkəmizdə ekoloji istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin, könüllülük fəaliyyətinin tanıdılması, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizəyə diqqətin cəlb edilməsidir. Həmçinin müvafiq istiqamətdə beynəlxalq tərədaşlıqların qurulması və ekoloji layihələrin təşkili, gənclər tərəfindən ekoloji problemlərin həllində iştirakçılığın artırılması əsas hədəflərdir.

Foreign volunteers at “ASAN Service”
Young volunteers from Turkey, Nigeria, Maldives, Liberia, Afghanistan, and Georgia have started volunteering at “ASAN Service” centers starting from August 18, 2019.
The project is being implemented with the support of the Young Ambassadors Initiative for Sustainable Development and “Creating new foundations for the active participation of young people in global political discussions” project carried out by “ASAN Service”, “ASAN Volunteer” School, and “Green ASAN” program, as well as UN Development Programme and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan.
As a part of the internship program which will continue till August 30th, along with the acquaintance with the environmental project management in Baku, Sheki, and Guba, participants will be offered tours of “ASAN Service” centers to get familiar with Azerbaijani culture.
The main objectives of the project are to introduce the activities regarding environmental issues, volunteering in our country, and draw attention to the climate change. Moreover, the main goals are to establish international partnerships, organize environmental projects in the relevant sphere and increase participation of young people in solving the environmental problems.