Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri yeni versiyada
16 oktyabr 2024-cü il tarixində Baş Prokurorluğun inzibati binasında Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Korrupsiya və şəffaflıq” işçi qrupunun “Dövlət xidmətləri üzrə məlumatların əlçatanlığı və şəffaflıq” mövzusuna həsr olunmuş tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının, Baş Prokurorluğun, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, özəl sektor subyektlərinin, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının və digər aidiyyəti qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanov, İşçi qrupunun rəhbəri, Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin rəis müavini Asəf Sarıkişiyev, Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev və işçi qrupun üzvləri çıxış ediblər.
İşçi qrupun fəaliyyəti ilə yanaşı Dövlət Agentliyi tərəfindən yeni versiyada istifadəyə verilən Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri təqdim edilib.
Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya ilə birgə görülmüş fəaliyyət, habelə biznes mühiti subyektləri üçün dövlət xidmətləri sahəsində yaradılmış imkanlar barədə geniş məlumat verilib. Bununla yanaşı, Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrində yaradılmış imkanlar, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət xidmətlərinin Reyestrə daxil edilməsi, Reyestrin ingilis dili versiyasının istifadəyə verilməsi, habelə funksionallıqları barədə tədbir iştirakçıları məlumatlandırılıblar.
Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrində 165 dövlət qurumunun 4000-dən çox xidmətinin əksini tapması, həmin xidmətlərin 740-dan çoxunun G2B xidmətləri olması, 650-dən çoxunun elektron formada göstərilməsi vurğulanıb.

The Electronic Register of Public Services in the new version.
An event dedicated to the topic of “Accessibility of Public Service Data and Transparency” was held at the administrative building of the Prosecutor General's Office on October 16, 2024. The event was organized by the “Corruption and Transparency” working group of the Commission on Business Environment and International Rankings.
The event was attended by representatives of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Prosecutor General's Office, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, private sector entities, civil society institutions, and other relevant organizations.
Ceyhun Salmanov, the Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations, Asaf Sarikishiyev, the Head of the Working Group, Deputy Head of the Anti-Corruption Department under the Prosecutor General's Office, Vusal Shikhaliyev, the Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings and the members of the working group delivered speeches.
In addition to the activities of the working group, the new version of the State Services Electronic Registry launched by the State Agency was presented.
Detailed information was provided about the activities carried out in collaboration with the Commission on Business Environment and International Rankings in the State Services Electronic Registry, as well as the opportunities created in the field of public services for business environment entities. Additionally, the participants were informed about the features available in the State Services Electronic Registry, including the inclusion of the public services of the Nakhichevan Autonomous Republic in the registry, the launch of the English language version of the registry, and its functionalities.
It was emphasized that the State Services Electronic Registry includes over 4 000 services from 165 government agencies, with more than 740 of those services being G2B services, and over 650 of them being provided electronically.