Dövlət Agentliyinin nümayəndə heyəti Nyu-Yorkda
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Amerika Birləşmiş Ştatlarında səfərdədir.
Səfərin məqsədi BMT-nin Dövlət İdarəetməsi üzrə Ekspertlər Komitəsinin (CEPA) Nyu-York şəhərində keçirilən 18-ci sessiyasında iştirakdır.
9 aprel tarixində BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərindən 16-cı məqsədə üzv dövlətlərdə nail olunmasının uğurlu təcrübələrinə həsr olunmuş iclas keçirilib. İclasda Azərbaycan, Xorvatiya, Çili, İndoneziya, İslandiya, Uruquvay, Qvatemala və digər dövlətlərin müvafiq sahədə həyata keçirdiyi tədbirlərə dair çıxışlar dinlənilib.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Prezident İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən dövlət islahatlarının tərkib hissəsi olaraq “ASAN xidmət”in yaradılmasından, mərkəzlərdə xidmətin keyfiyyətinin ölçülməsi, vətəndaş məmnunluğunun təmin olunması istiqamətində aparılan fəaliyyətdən və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun olan təcrübədən bəhs edib. Həmçinin “ASAN xidmət”in uğurlu təcrübəsinin bir çox dövlətlərdə tətbiqi, həmin dövlətlərin nümayəndələri üçün təlimlərin təşkil olunduğu diqqətə çatdırılıb.
İclas CEPA ekspertlərinin sualları və şərhləri əsasında interaktiv dialoq formasında davam etdirilib.
Səfər çərçivəsində Dövlət Agentliyinin sədri ilə BMT baş katibinin müavini Lui Zenmin arasında keçirilən görüşdə “ASAN xidmət”in keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğu, bu təcrübənin maraqlı ölkələrdə tətbiqi üzrə uğurlu beynəlxalq əməkdaşlıq barədə məlumat verilib. Cari ilin iyun ayında Bakıda keçiriləcək BMT Dövlət Xidmətləri Forumuna hazırlıq məsələləri müzakirə olunub, öz növbəsində BMT baş katibinin müavini müvafiq tədbirdə iştirak edəcəyini qeyd edib.
BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) rəhbəri Axim Ştayner ilə təşkil olunan görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın davam etdirilməsindən, gələcək əməkdaşlıq perspektivlərindən, UNDP-nin “ASAN xidmət”in beynəlxalq fəaliyyətinə dəstəyindən danışılmışdır. Habelə konkret təkliflər əsasında müzakirələrin davam etdirilməsi və yekunlar üzrə addımların atılması barədə razılıq əldə olunub.
Səfər zamanı BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər İdarəsinin Dövlət təsisatları və rəqəmsal hökumət sektorunun rəhbəri Juvanq Zu ilə baş tutmuş görüşdə BMT Dövlət Xidmətləri Forumunun keçirilməsi ilə bağlı hazırlıqlar, təşkilati məsələlər, o cümlədən substantiv məqamlar müzakirələr edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfəri davam edir.

Delegation of the State Agency in New-York
The delegation headed by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev is on a visit to the United States.
The purpose of the visit is to attend the 18th Session of the United Nations Committee of Experts on Public Administration (CEPA) held in New York.
On April 9, a meeting on successful experience of achieving the 16th Sustainable Development Goals in member states was held. At the meeting, speeches were made on activities undertaken by Azerbaijan, Croatia, Chile, Indonesia, Iceland, Uruguay, Guatemala and other countries.
Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev spoke about the experience of creation of “ASAN service” as part of the state reforms carried out by the President Ilham Aliyev, as well as measurement of quality of service in centers, activities to ensure citizen satisfaction and the experience suiting the Sustainable Development Goals. Application of successful experience of “ASAN service” in many countries and organization of trainings for representatives of these countries was also noted.
The meeting was continued in the form of an interactive dialogue based on the questions and comments of CEPA experts.
At the meeting organized within the framework of the visit between the head of the State Agency and the Under-Secretary-General of the United Nations, Liu Zhenmin, an information was given on the introduction of “ASAN service” to a qualitatively new stage, as well as successful international cooperation on the application of this experience in the countries of interest. Preparation for the UN Conference on Public Service in Baku on June of this year was discussed, and Under-Secretary-General of the United Nations noted that he would take part in this event.
Furthermore, during the meeting with administrator of UN Development Program (UNDP) Achim Steiner, discussion was held on the continuation of bilateral cooperation, prospects of further cooperation, and support of UNDP to the international activities of “ASAN service”. Also, an agreement was reached on the continuation of the discussions on the basis of specific proposals and steps to be taken on final decisions.
Preparations for the UN Forum on Public Service, organizational issues, including substantive issues were discussed at the meeting Juvanq Zhu, head of the Division for Public Institutions and Digital Government of the United Nations Department of Social and Economic Affairs.
The visit of the delegation headed by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev to the United States of America has been continuing.