Dövlət Agentliyi Qlobal Müyəssərlik üzrə Maarifləndirmə Günü ilə bağlı Veb konfrans təşkil edib
21 may 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi Qlobal Müyəssərlik üzrə Maarifləndirmə Günü ilə bağlı Veb konfrans təşkil edib və Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini, Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun rəhbəri Ceyhun Salmanov ölkəmizdə bu sahədə görülən işlər, Dövlət Agentliyinin bu təşəbbüsə qoşulması, əlillər üçün nəzərdə tutulan İKT həllərinin tətbiqi, e-xidmətlərin, informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının yaradılması, təkmilləşdirilməsi istiqamətində digər qurumlarla birgə fəaliyyətin zəruriliyi barədə məlumat verib.
Qlobal Müyəssərlik üzrə Maarifləndirmə Günü təşəbbüsünün təsisçisi, “Linkedin” şirkətinin Əlçatanlıq üzrə mühəndislik departamentinin rəhbəri Jennison Asunsion bu günün formalaşma tarixi və fiziki imkanları məhdud şəxslər üçün əhəmiyyəti barədə məlumatları paylaşıb. O, eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının bu cür təşəbbüsə qoşulmasını müsbət qiymətləndirib və tədbir təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Əlillik siyasəti şöbəsinin müdiri Sabir Qocayev əlillərlə bağlı Nazirlik tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən söz açıb. O, eyni zamanda əlillərin sosial həyata uyğunlaşdırılması üçün İKT həllərinin tətbiqinin əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
Sonra iştirakçılara və Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun üzvlərinə “Vebdə əlçatanlıq mövzusunda” təqdimat edilib və “İnternet informasiya ehtiyatlarının əlilliyi olan şəxslər üçün müyəssərliyinə dair tələblər” barədə məlumatlar paylaşılıb.
Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupunun üzvlərinə dövlət informasiya ehtiyatlarının və sistemlərinin formalaşdırılması, idarə olunması və funksionallıqlarının yaradılması zamanı müəyyəsərliklə bağlı tələblərin təmin edilməsi sahəsində vahid yanaşmanın və standartların tətbiq olunması ilə bağlı məlumatlar verilib.
Konfransda fiziki imkanları məhdud şəxslərin informasiya ehtiyatlarından səmərəli şəkildə faydalanması və istifadəsi məqsədilə internet informasiya ehtiyatının müyəssərliyinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Veb konfrans Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 7 yanvar tarixli 1 nömrəli Qərarına uyğun olaraq internet informasiya ehtiyatlarında əlilliyi olan şəxslər üçün müyəssərliyə dair tələblərin formalaşdırılması tapşırığı çərçivəsində həyata keçirilib.
Xatırladaq ki, Qlobal Müyəssərlik üzrə Maarifləndirmə Günü hər il may ayının üçüncü cümə axşamı qeyd olunur. Bu əlamətdar gün ölkəmizdə ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən qeyd olunub.

The State Agency organized a Web conference on the occasion of Global Accessibility Awareness Day
On May 21, 2020, the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan organized a Web conference on the Global Accessibility Awareness Day and held a meeting of Implementation group of E- government.
Deputy Chairman of the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Executive Group on E-Government Jeyhun Salmanov informed about the work done in this field in our country, the need for the State Agency to join this initiative, the application of ICT solutions for people with disabilities, the creation and improvement of e-services, information systems and resources.
Founder of the Global Accessibility Awareness Day initiative and LinkedIn's Head of Accessibility Engineering Evangelism Jennison Asuncion shared information about the history of the day and its importance for people with disabilities. At the same time, he praised the accession of the Republic of Azerbaijan to such an initiative and thanked the organizers of the event.
Head of the Disability Policy Department of the Ministry of Labour and Social Protection of Population Sabir Gojayev spoke about the measures taken by the Ministry for the disabled.
Afterwards, participants and members of the Implementation group of E- government were presented to the topic of “Web Accessibility” and shared information on “Requirements for Access to the Internet information resources for persons with disabilities”.
The members of the Executive Group on E-Government were informed about the application of a unified approach and standards in the field of ensuring the requirements for specificity in the formation, management and functionality of state information resources and systems.
The adaptation of the Internet information sources to international standards was discussed in the conference in order to effectively use the information resources of people with disabilities.
The web conference was held in accordance with the Decision № 1 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, dated January 7, 2020 in the framework of the task to form accessibility requirements for individuals with disabilities in Internet information resources.
It should be noted that the Global Accessibility Awareness Day is celebrated every year on the third Thursday of May. This significant day was celebrated for the first time in our country by the State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.