“Deneyap” texnologiya laboratoriyasında “İlk dərs günü” tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin təşkilatçılığı ilə "Bilim Bakı” mərkəzinin “Deneyap” texnologiya laboratoriyasında “İlk dərs günü” tədbiri baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçı, “Deneyap” texnologiya laboratoriyasına qəbul olunmuş şagirdlər, onların valideynləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Öncə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ardınca isə hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
“Bilim Bakı” Mərkəzinin rəhbəri Ahmet Köse şagirdlərə və onların valideynlərinə “Deneyap” proqramı çərçivəsində keçiriləcək təlimlər, laboratoriya konseptləri, tədbirlər, təhsil modeli və dərs planları, tədris müddəti, dərsliklər və s. barədə məlumat verib və iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Qonaqlar “Deneyap” texnologiya laboratoriyasına qəbul olunmuş şagirdləri və valideynləri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıblar.
Sonda xatirə fotosu çəkilib.
“Deneyap” texnologiya laboratoriyasına şagird seçimi imtahanı 2 mərhələdən ibarət olub. 1-ci mərhələ olan yazılı imtahanda iştirak edən Bakı şəhərinin ümumtəhsil orta məktəblərinin 4, 5, 6, 7-ci sinfini bitirən 5000-ə yaxın şagird arasından ən çox bal toplayan 431 şagird 2-ci mərhələ olan praktiki imtahanda iştirak edib. Hər iki mərhələdə ümumi olaraq ən yüksək nəticə göstərən 80 şagird 3 il müddətində “Deneyap” texnologiya laboratoriyasında təhsil almaq hüququ qazanıb.

The “First Day of Class” event was held at the “Deneyap” technology laboratory.
The First Day of Class event was held at the “Deneyap” technology laboratory of the “Bilim Baku” center, organized by the “Innovation Center” of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by Ulvi Mehdiyev, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagci, students admitted to the “Deneyap” technology laboratory, also their parents and other guests.
First, the cherished memory of our martyrs was honored with a one-minute silence. Then, the national anthems of both countries were played.
Ahmet Kose, the head of the “Bilim Baku” Center, provided the students and their parents with information about the trainings to be held within the scope of the “Deneyap” program, laboratory concepts, events, educational model, lesson plans, duration of the courses, textbooks, etc., and answered questions from the participants.
The guests congratulated the students who were admitted to the “Deneyap” technology laboratory and their parents and wished all of them success.
At the end, a memorial group photo was taken.
There were two stages for choosing students exam at “Deneyap” technology laboratory. At the first stage out of nearly 5 000 students from general education schools in Baku who participated in the written exam, the top 431 students with the highest scores advanced to the second stage, the practical exam. Among all stages, the top 80 students with the highest overall results earned the right to study at the “Deneyap” technology laboratory for three years.