BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumu başa çatıb
Bakıda keçirilən BMT-nin Dövlət Xidmətləri Forumunun 3-cü günündə tədbirin bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil və Tədqiqat Mərkəzinin icraçı direktoru Nixil Set çıxış ediblər.
Bununla da Forum işini yekunlaşdırıb.
Forumun keçirilməsində məqsəd dövlət idarəçiliyi, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin qabaqcıl modelləri, innovasiyalar və bu sahədə aktual olan məsələlər üzrə müzakirələrin aparılması, habelə dövlətlərin bu istiqamətlərdə qabaqcıl təcrübələrinin mübadiləsidir.
Dünyanın 190-dan çox ölkəsindən 800-dən artıq nümayəndənin iştirak etdiyi builki Foruma müxtəlif ölkələrin dövlət idarəçiliyi və dövlət xidmətləri üzrə nazirləri, yerli idarəetmə orqanlarının, akademik dairələrin və özəl sektorun rəhbər şəxsləri qatılıblar.
Dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ölkəmizdə təşkil olunmuş ilk BMT tədbiri olan bu Forum çərçivəsində plenar sessiyalar, 9 fərqli aktual mövzu üzrə seminar və 3 paralel tədbir təşkil olunub. Eyni zamanda 5 fərqli kateqoriya üzrə BMT Dövlət Xidmətləri Mükafatının builki qalibləri təltif edilib.
Təşəbbüskarının Dövlət Agentliyi olduğu dövlət xidmətlərinin göstərilməsi üzrə ASAN Beynəlxalq Assosiasiyasının yaradılmasına dair Niyyət Bəyannaməsi imzalanıb. Həmçinin Dövlət Agentliyi ilə Türkiyə Respublikası Nəqliyyat və İnfrastruktur Nazirliyi və Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi arasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsi və e-hökumət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Niyyət Protokolu imzalanıb.

The UN Public Service Forum has finished
Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ulvi Mehdiyev and Executive Director of United Nations Institute for Training and Research (UNITAR), Mr. Nikhil Seth delivered speeches at the ceremony.
Thus, the Forum has finished its work.The purpose of the Forum is to hold discussions related to the issues on public administration, advanced public service delivery models, innovations and relevant topics in this field, as well as to ensure interstate exchange of advanced practices in this area.
The Forum involving more than 800 delegates from over 190 countries around the world was attended by ministers of public administration and public services of various countries, as well as senior executives of local authorities, academic circles and private sector.
Within the forum, that is the first UN event being organized in Azerbaijan, in the field of public services, plenary sessions, 9 different workshops and 3 parallel events were organized. At the same time, this year's winners of the UN Public Services Award in 5 different categories were awarded.
Initiated by the State Agency, Declaration of Intent on Establishment of ASAN International Association in the area of public service delivery was signed. Moreover, Declaration of Intent on the Delivery of Public Services and E-Government Cooperation was signed between the State Agency, Ministry of Transport and Infrastructure of the Republic of Turkey, and Turkish Cooperation and Coordination Agency.