“Bilim Bakı” mərkəzi 1 yaşında!
9 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin təşkilatçılığı ilə "Bilim Bakı” mərkəzinin 1 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Öncə “Bilim Bakı” mərkəzinin rəhbəri Yusuf Polat tərəfindən 1 illik fəaliyyətə dair təqdimat edilib və videoçarx nümayiş olunub.
Diqqətə çatdırılıb ki, laboratoriya təlimlərində fərdi olaraq 5400 -ə yaxın uşaq, 30-a yaxın məktəbdən isə 8500-ə yaxın şagird iştirak edib.
Eyni zamanda mərkəzdə bir çox layihə və tədbirlər həyata keçirilir. "Bilim Talk", Valideyn uşaq günü, şənliklər və bu kimi digər layihələrdə 2800-ə yaxın şagird və valideyn iştirak edib.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev və Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağcı təbrik nitqi ilə çıxış ediblər.
Eyni zamanda “İnnovasiyalar Mərkəzi” və “Bilişim Vadisi Bakı” arasında, həmçinin “Bilim Bakı” mərkəzi və Türkiyə Maarif Fondunun Azərbaycan üzrə nümayəndəliyi arasında əməkdaşlıq Memorandumları imzalanıb. Məqsəd texnoloji bacarıqların birgə inkişaf etdirilməsi, birgə təlimlərin keçirilməsi, həmçinin mədəni və sosial fəaliyyətlərin təmin olunmasıdır.
Dövlət Agentliyi ilə Türkiyə Texnologiya Komandası Fondu (T3) arasında imzalanmış memoranduma əsasən yaradılan "Bilim Bakı" mərkəzinin açılışı 28 may 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Türkiyənin "Nobel" mükafatçısı Əziz Sancarın iştirakı ilə baş tutub.
Mərkəzin məqsədi 6-14 yaşlı şagirdlərin texnologiya, innovasiya, elm və sahibkarlıq sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, onlara məktəbdə öyrədilən anlayışları tətbiqi təlimlər vasitəsilə əyani nümayiş etdirməkdir. Eyni zamanda gündəlik həyatda elm və texnologiyanın ekvivalentini göstərmək və nəzəriyyəsi məlum olan elmi hadisələrin praktikada necə işlədiyini müşahidə etmək imkanlarını yaratmaq əsas prioritetlərdir.

“Bilim Baku” turns 1 year old
On June 9, 2023, an event dedicated to the 1st anniversary of the “Bilim Baku” center was organized by the "Innovations Center" of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
First, the Head of the “Bilim Baku” Center, Yusuf Polat, made a presentation on the center's 1-year activity, and a video was shown. It was mentioned that about 30 students from 8,500 schools and around 5,400 children individually participated in laboratory trainings.
At the same time, many projects and events are being implemented in the center. About 2,800 students and parents took part in other projects such as “Bilim Talk," parent-child day, parties, and the like.
Chairperson of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, and the Ambassador of Turkey to Azerbaijan, Jahit Bagci, made congratulatory speeches at the opening ceremony of the event.
Simultaneously, Memorandums of Cooperation were signed by the “Innovation Center” and “Bilishim Vadisi Baku,” as well as by the “Bilim Baku” center and the Representation of the Turkish Education Foundation in Azerbaijan. The goal of the Memorandum was to jointly develop technological skills, conduct joint trainings, and provide cultural and social activities.
The opening of the "Bilim Baku" Center, created according to the memorandum signed between the state agency and the Turkish Technology Team Foundation (T3), took place on May 28, 2022, with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev; President of the Republic of Turkey, Recep Tayyip Erdogan; and Turkish Nobel laureate, Aziz Sanjar.
The goal of the center is to develop the knowledge and skills of students aged 6-14 in the fields of Technology, Innovation, Science, and Entrepreneurship, and to visually demonstrate the concepts taught at school through applied trainings. At the same time, showing the equivalence of science and technology in everyday life and creating opportunities to observe how theoretically known scientific phenomena work in practice are the main priorities.