Bakı şəhəri qlobal startap ekosistemi reytinqində 31 pillə irəliləyib
30 may 2023-cü il tarixində dünyanın qlobal startap ekosistem xəritəsi və araşdırma mərkəzi olan “StartupBlink” təşkilatı tərəfindən Qlobal startap ekosistemi indeksinin 2023-cü il üzrə hesabatının təqdimat konfransı keçirilib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanda bu sahədə həyata keçirilən yeniliklər də qeyd olunub.
Hesabatda dünya üzrə startapların inkişafı üçün münbit şəraitin olduğu 100 ölkə və 1000 şəhər seçilib. Ötən illə müqayisədə Azərbaycan reytinqdə 1 pillə, Bakı isə şəhərlərarası reytinqdə 31 pillə irəliləyib.
Reytinq hesablanarkən şəhərlərdə innovasiya mərkəzlərinin, investorların, qeydə alınmış startapların və akselerasiya proqramlarının sayı, o cümlədən startaplar üçün yaradılmış infrastruktur və onlardan istifadə, güzəşt mexanizmləri, universitetlərdə innovasiya tədbirləri, startap bazar həcmi, tədqiqat və araşdırma işləri kimi meyarlar nəzərə alınır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi 2022-ci ildən etibarən "StartupBlink" təşkilatının ölkə üzrə əsas partnyorudur.
Ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə daha da irəliləməsi üçün yerli innovasiya ekosisteminə dair yeniliklər, reallaşan layihələr və dəstək tədbirləri ilə bağlı məlumatların beynəlxalq arenada paylaşılması istiqamətində işlər davam etdirilir.

On May 30, 2023, presentation conference of the Global Startup Ecosystem Index report for 2023 was held by the "StartupBlink" organization, which is the world's global startup ecosystem map and research center.
Within the framework of the event the innovations implemented in this field in Azerbaijan were also mentioned.
100 countries and 1000 cities with fertile conditions for the development of startups around the world were selected in the report.
Azerbaijan has moved up by 1 place in the ranking, and Baku by 31 places in the intercity ranking compared to last year.
Criteria such as the number of innovation centers, investors, registered startups and acceleration programs in cities, including the infrastructure created for startups and their use, discount mechanisms, innovation measures at universities, startup market size, research and research work are taken into account while evaluating the rating.
Since 2022, the State Agency for Public Service and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan is the main partner of the "Startup Blink" organization in the country.
For our country to further advance in the global rankings, efforts are being made to share information on the local innovation ecosystem, implement projects and support measures in the international arena.