"ASAN xidmət" və BMT birgə tədbir təşkil edib
BMT-nin Cenevrədə yerləşən bölməsində “ASAN xidmət”in və Azərbaycan Respublikasının Cenevrədəki BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı, eləcə də BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının və BMT-nin Qadınlar bölməsinin dəstəyi ilə “Tərəqqiyə aparan yol: Effektiv dövlət xidməti və qadınların cəlb olunmasının dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında qarşılıqlı əlaqəsi” adlı paralel tədbir keçirilib. Tədbir BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 53-cü sessiyası çərçivəsində baş tutub və 23 İyun - BMT Dövlət Xidmətləri Gününə həsr edilib.
Tədbirin açılışı zamanı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanından Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, BMT Baş katibinin köməkçisi, BMT-nin Təlim və Tədqiqat İnstitutunun (UNITAR) icraçı direktoru Nixil Set və BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının bölmə rəhbəri Tod Holand çıxış ediblər.
Ülvi Mehdiyev Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə dövlət idarəçiliyi sahəsində həyata keçirilən uğurlu islahatların tərkib hissəsi olaraq yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzlərinin fəaliyyətindən, dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin səmərəliliyinin artırılmasında qadınların rolundan və bu sahədə tətbiq olunan sosial innovasiyaların önəmindən bəhs edib. Həmçinin “ASAN xidmət” mərkəzlərində təqdim olunan şəffaf, əlçatan və səmərəli dövlət xidmətlərinin insan hüquqlarının təmin olunması və dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
BMT Baş katibinin köməkçisi, UNITAR-ın icraçı direktoru Nixil Set Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasında dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin önəmi və bu çərçivədə “ASAN xidmət” kimi qabaqcıl təcrübələrin vacibliyinə toxunub.
BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının bölmə rəhbəri Tod Holand BMT İnsan Hüquqları Şurasının müvafiq olaraq 2018-ci və 2023-cü illərdə keçirilmiş müvafiq sessiyaları zamanı Azərbaycanın təşəbbüsü ilə qəbul olunmuş “Dövlət xidmətlərinin şəffaf, məsuliyyətli və səmərəli çatdırılması vasitəsilə insan hüquqlarının və Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviqi” adlı qətnaməni və burada qeyd olunan fəaliyyətlərin həyata keçirilməsinin önəmini qeyd edib.
Açılış çıxışlarından sonra Beynəlxalq Dövlət Xidmətləri təşkilatının rəhbərinin müavini Deyvid Boysun moderatorluğu ilə baş tutan sessiyada BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı, BMT-nin Qadınlar bölməsi, UNITAR və Malayziyanın nümayəndələri panelist qismində çıxış ediblər.
Tədbirdə BMT-yə üzv dövlətlərin Cenevrədəki BMT bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliklərin diplomatları, beynəlxalq təşkilatların və qeyri-hökumət təşkilatlarının, eləcə də akademik dairələrin 50-dən çox nümayəndəsi iştirak edib.
Dövlət Agentliyinin sədri Cenevrəyə səfər çərçivəsində bir sıra ikitərəfli görüşlər də keçirib. Səfər zamanı Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (WIPO) Baş Direktoru Daren Tanq, BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) icraçı katibi Olga Alqayerova və SDG Lab-in direktoru Özgə Aydoğan ilə görüşlər baş tutub. Görüşlər çərçivəsində “ASAN xidmət”, "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, “ASAN İnnovativ İnkişaf İnkişaf Mərkəzi”, eləcə də “ABAD”ın yaradılması məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib və müvafiq istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

“ASAN service” and UN joint event
A parallel event called "The Road to Progress: Effective interrelationship of public service and women's involvement in achieving sustainable development goals" organized by "ASAN service" and the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the UN branch in Geneva and other international organizations, as well as with the support of the UN High Commissioner for Human Rights and the UN Women's division was held. The event took place within the framework of the 53rd session of the UN Human Rights Council and was dedicated to June 23 - UN Public Service Day.
During the opening of the event, Chairperson of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, the UN Assistant Secretary-General and Executive Director of the UN Institute for Training and Research (UNITAR) Nikhil Seth, the Head of the Division of the UN High Commissioner for Human rights Tod Holland made a speech.
Ulvi Mehdiyev emphasized the activities of the "ASAN service" centers established by President Ilham Aliyev as part of the successful reforms in the field of public administration in our country, the role of women in increasing the efficiency of the provision of public services and the importance of social innovations applied in this field. The transparent, accessible and efficient public services provided in the "ASAN service" centers are important in terms of ensuring human rights and achieving the goals of sustainable development was also brought to the attention of the participants of the event.
Assistant Secretary General of the UN and Executive Director of UNITAR Nikhil Seth mentioned the importance of providing public services in achieving the Sustainable Development Goals and the importance of leading practices such as “ASAN service” in this context.
The head of the UN High Commissioner for Human Rights Tod Holland, during the relevant sessions of the UN Human Rights Council held in 2018 and 2023, respectively, mentioned the resolution “Promoting human rights and sustainable development through transparent, responsible and efficient delivery of state services goals” adopted at the initiative of Azerbaijan and the importance of the implementation of the activities mentioned in there.
Representatives of the UN High Commissioner for Human Rights, UN Women, UNITAR and Malaysia acted as panelists in the session moderated by the Deputy Head of the International Public Services Organization David Boyce after the opening speeches.
More than 50 representatives of permanent missions of UN member states, UN branch in Geneva and other international organizations, representatives of international organizations and non-governmental organizations, as well as academic circles took part in the event.
The head of the State Agency held a number of bilateral meetings as part of his visit to Geneva. During the visit, meetings were held with Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO) Daren Tang, Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe (UNECE) Olga Algayerova and Director of SDG-Lab Ozge Aydogan. Within the framework of the meetings, detailed information was given on the goals and directions of activities of "ASAN service", "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, "ASAN Innovative Development Center", as well as "ABAD" and the perspectives of cooperation in relevant directions were discussed.