20 may 2014-cü il tarixində Avropa Şurasının Baş Katibi Torbyorn Yaqland Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan 4 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzinin binası və fəaliyyəti ilə tanış olub.
Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov qonağa “ASAN xidmət” mərkəzlərinin məqsədləri, inkişaf yolu, həyata keçirdiyi xidmət növləri, həmçinin gələcək planlara dair geniş məlumat verib. Bildirilib ki, “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyətinin məqsədi dövlət orqanlarının xidmətlərinin göstərilməsində vətəndaşların rahatlığının, şəffaflığın təmin edilməsi, korrupsiya hallarının istisna edilməsi, müasir texnologiyaların tətbiq edilməsi, ümumilikdə vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsidir. Həmçinin qeyd olunb ki, “ASAN xidmət” təcrübəsinin özünəməxsus hüquqi strukturu bir çox beynəlxalq tərəfdaşlar və ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və bu təcrübə “Azərbaycan modeli” olaraq xüsusi təqdim edilir.
Mərkəzlə tanışlıq zamanı Avropa Şurasının baş katibi Torbyorn Yaqlanda ASAN 2.0 Konsepsiyası, GPS Elektron Nəzarət Sistemi və digər layihələrin video təqdimatları nümayiş etdirilib.
Diqqətə çatdırıldı ki, “ASAN xidmət” mərkəzlərində indiyədək 1.720.000-dən çox vətəndaşa xidmət göstərilib.
Qonaq “ASAN xidmət” təcrübəsinin” tətbiqinin müstəsna əhəmiyyətini vurğulayıb. “Bu unikal bir modeldir. Düşünürəm ki, bütün Avropa ölkələri Azərbaycanın bu təcrübəsindən bəhrələnə bilər. Onuda qeyd edim ki, Avropa Şurasına üzv ölkələrin əksəriyyətində insanlar dövlət xidmətlərin göstərilməsindən narazıdır, və narazılıqlar getdikcə daha da artır. Bu baxımdan ASAN - dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ən yaxşı layihədir” - deyə Torbyorn Yaqland bildirib.

"ASAN service" is a unique model - The Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland
On May 20th 2014 The General Secretary of Council of Europe Thorbjorn Jagland was acquainted with the building and functioning of the “ASAN service” center of the State agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
On May 20th 2014 The General Secretary of Council of Europe Thorbjorn Jagland was acquainted with the building and functioning of the “ASAN service” center of the State agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of the State Agency Mr.Inam Karimov informed about the aim of the ASAN service centers, services rendered, history of development, as well as the future plans. It was noted that the aim of activities of “ASAN service” centers is to provide comfort, ensure transparency, eliminate corruption, apply modern technology, and form up new thinking as to relations between citizens and civil servants. In a short period “ASAN service” became Azerbaijan’s new brand. It was also stated that the unique legal structure of “ASAN service” is highly valued by many international partners and experts and this experience is now popular as an “Azerbaijani model”.
During the acquaintance with the center, the General Secretary of Council of Europe Thorbjorn Jagland has been demonstrated the ASAN 2.0 Concept, GPS Electronic Control System and the video presentations of other projects.
It was noted that more than 1 720 000 citizens have been served at “ASAN service” centers.
The guest emphasized the exceptional importance of application of the “ASAN service” experience. “This is a unique model. I think that all European countries can benefit from this Azerbaijani experience. I would like also to note that, the people from member countries of the Council of Europe are dissatisfied from public service delivery and dissatisfaction are increasing. In this point, ASAN is the best project in the field of public services delivery.”- said Thorbjorn Jagland.