“ASAN xidmət” Ruandada tətbiq ediləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Ruanda Respublikası Hökumətinin dəvəti ilə bu ölkəyə səfər edib.
Səfər çərçivəsində Ruandanın İnkişaf Şurası, Ruandanın dövlət xidməti naziri, eləcə də digər aidiyyati qurumların rəhbər vəzifəli şəxslərinin iştirakı ilə görüş keçirilib. Dövlət Agentliyinin sədri tərəfindən “ASAN xidmət”, həmçinin Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri ilə əlaqədar geniş təqdimat edilib.
Görüşdən sonra Dövlət Agentliyi ilə Ruandanın İnkişaf Şurası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Məqsəd “ASAN xidmət” təcrübəsinin Ruandada tətbiqidir. Anlaşma Memorandumunun implementasiyası çərçivəsində “ASAN xidmət” təcrübəsi əsasında Ruandada dövlət xidməti mərkəzinin yaradılması planlaşdırılır.
Səfər zamanı Dövlət Agentliyinin sədri Kiqali Soyqırımı Memorialını ziyarət edib, kütləvi qətliamın qurbanlarının xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq əklil qoyub və xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Xatırladaq ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının ölkəmizdə baş tutmuş 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə Ruanda Respublikasının Prezidenti Pol Kaqame arasında keçirilmiş görüş zamanı qarşı tərəf “ASAN xidmət” təcrübəsinin Ruandada tətbiqində maraqlı olduğunu bildirib və bu çərçivədə Ruanda nümayəndə heyəti ölkəmizdə səfərdə olub.

"ASAN Service" Model will be Implemented in Rwanda
A delegation led by Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, visited the Republic of Rwanda at the invitation of the Rwandan government.
The visit included meetings with representatives of the Rwanda Development Board (RDB), the Minister of Public Service and Labor, and heads of other relevant government agencies. During the visit, the Chairman of the State Agency delivered a comprehensive presentation detailing the "ASAN Service" model and the broader scope of the Agency’s operations.
Following the discussions, the State Agency and the Rwanda Development Board signed a Memorandum of Understanding (MoU). The objective of the document is to facilitate the implementation of the "ASAN Service" experience in Rwanda. As part of the MoU’s provisions, there are plans to establish a public service center in Rwanda modeled after the "ASAN Service" framework.
During his visit, the Chairman of the State Agency visited the Kigali Genocide Memorial, where he laid a wreath to pay tribute to the victims of the genocide and signed the Book of Remembrance.
It is worth noting that during the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Azerbaijan, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, met with the President of the Republic of Rwanda, Paul Kagame. During these discussions, the Rwandan side expressed a keen interest in adopting the "ASAN Service" model. In alignment with these agreements, a Rwandan delegation had previously visited Azerbaijan on a study tour.