“ASAN xidmət” mərkəzlərində alternativ enerjidən istifadə olunacaq
2 noyabr 2024-cü il tarixində “ASAN xidmət” mərkəzlərində alternativ enerji mənbələrinə keçid” layihəsi ilə bağlı təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən olunmuş prezidenti Muxtar Babayev iştirak ediblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə elan edilmiş 2024-cü il - "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində reallaşdırılan təşəbbüslər ekoloji davamlılıq və yaşıl texnologiyaların xüsusi önəmi nəzərə alınmaqla reallaşdırılır. Həmçinin Azərbaycan, 2030-cu il Sosial-İqtisadi İnkişaf üzrə Milli Prioritetlərin 5-ci prioriteti olan “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım” hədəfinə də xüsusi önəm verilir.
Eyni zamanda “ASAN xidmət” tərəfindən də ölkəmizdə dayanıqlı və yaşıl gələcəyin təmin edilməsi istiqamətində innovativ ekoloji təşəbbüslər həyata keçirilir.
“ASAN xidmət” mərkəzlərində ümumilikdə 19 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehlak edilir. Bu fakt enerji tələbatını dayanıqlı şəkildə qarşılamaq üçün innovativ həllərin tətbiqini zəruri edir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Dövlət Agentliyi “ASAN xidmət” mərkəzlərində alternativ enerji mənbələrinə keçid” layihəsinə start verib.
Layihə çərçivəsində ilkin olaraq 7 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzinin damında günəş panelləri quraşdırılıb. Bərpa olunan, məsrəfə qənaət edən və şəbəkəyə töhfə verən günəş panelləri vasitəsilə binanın elektrik ehtiyacları təmin ediləcək.
Layihənin tezliklə bütün “ASAN xidmət” mərkəzlərinin inzibati binalarında və dayanacaq yerlərində reallaşdırılması nəzərdə tutulur.
Günəş enerjisindən istifadə və qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi “ASAN xidmət” mərkəzlərində karbon dioksid tullantılarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq. Bununla da mərkəzlərə gündəlik müraciət edən 40,000-ə yaxın vətəndaş üçün daha təmiz, sağlam bir mühit formalaşdırılacaq.
Eyni zamanda layihə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə, “Sərfəli və Təmiz Enerji”, “Dayanıqlı Şəhərlər və İcmalar”, İqlim Dəyişikliyinə Qarşı Mübarizə”yə töhfə verəcək.

Alternative energy will be used in “ASAN service” centers.
A presentation ceremony was held at the ASAN service centers regarding the project on “Transition to Alternative Energy Sources”, on November 2, 2024. The ceremony was attended by Ulvi Mehdiyev, the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, and Mukhtar Babayev, the Minister of Ecology and Natural Resources, who is also the designated president of COP 29.
It was emphasized that the initiatives implemented within the framework of 2024, declared by President Ilham Aliyev as the “Year of Solidarity for a Green World” are carried out with particular attention to ecological sustainability and the importance of green technologies. Also, Azerbaijan places special importance on the 5th priority of the 2030 National Priorities for Socio-Economic Development, which is “Clean Environment and Green Growth”.
At the same time, innovative ecological initiatives are being implemented by “ASAN service” in Azerbaijan to ensure a sustainable and green future.
A total of 19 million kilowatt-hours of electricity are consumed in the “ASAN service” centers. This fact makes it necessary to apply innovative solutions to meet energy demand in a sustainable manner.
Therefore, the State Agency has launched the “Transition to Alternative Energy Sources in ASAN Service Centers” project.
Within the framework of this project, solar panels have been installed on the roof of the Baku “ASAN service” center No.7 as an initial step. The solar panels, which are renewable and cost-effective, contribute to the grid and will provide the electricity needs of the building.
The project is planned to be implemented in the administrative buildings and parking areas of all “ASAN service” centers soon.
The use of solar energy and the application of advanced technologies will significantly reduce carbon dioxide emissions at the “ASAN service” centers. This will create a cleaner and healthier environment for the nearly 40 000 citizens who visit the centers daily.
At the same time, the project will contribute to the United Nations Sustainable Development Goals, specifically to “Affordable and Clean Energy”, “Sustainable Cities and Communities” and “Against Climate Change”.