“ASAN xidmət” işçilərinin peşə bayramı qeyd olunub
29 dekabr - “ASAN xidmət” işçilərinin peşə bayramı günü münasibəti ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin kollektivi Fəxri xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi ehtiramla yad edilib, məzarı önünə əklil qoyulub.
Sonra Şəhidlər xiyabanında ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsi ehtiramla yad edilib, “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyulub.
Dövlət Agentliyində keçirilən tədbirdə Agentliyin sədri Ülvi Mehdiyev çıxış edərək əməkdaşları peşə bayramı günü münasibətilə təbrik edib.
Sonda xidməti fəaliyyətində fərqlənən əməkdaşlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə dekabrın 29-u Azərbaycan Respublikasında “ASAN xidmət” işçilərinin peşə bayramı günü kimi qeyd edilir.

The professional day of “ASAN service” employees was celebrated
The staff of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan visited the grave of national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor on the occasion of 29th of December - the professional day of “ASAN service” employees.
Memory of National leader Heydar Aliyev was honored and a wreath was laid on his grave.
A memory of the well-known ophthalmologist, academician, Zarifa Aliyeva was also honoured and flowers were laid on her grave.
At the end, memory of  heroic soldiers of the Motherland died for the freedom and sovereignty of Azerbaijan were honored, and a wreath  was laid at the "Eternal Torch" monument in the Alley of Martyrs.
Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev congratulated the employees on the professional day at the event held at the Agency.
At the end of the meeting, the high-performance employees were presented appreciation certificates.
By Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, December 29th is celebrated as the professional day of “ASAN service” employees in the Republic of Azerbaijan.