26 noyabr 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və ADA Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “ASAN xidmət indeksi” üzrə 2018-2019-cu il qiymətləndirmə nəticələrinə dair təqdimat keçirilib.
Dövlət Agentliyi tərəfindən Elektron Reyestrə daxil edilmiş dövlət xidmətlərinin “ASAN xidmət indeksi”ni təşkil edən parametrlər rəhbər tutulmaqla qiymətləndirilməsi tapşırığının icrası 2019-cu ildə də davam etdirilib.
Bu tapşırığın yerinə yetirilməsi məqsədilə 2018-2019-cu illər ərzində Dövlət Agentliyi tərəfindən 25 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanının 336 xidməti, Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən 13 yerli icra hakimiyyəti orqanının 234 xidməti və kommunal xidmətlər göstərən 4 hüquqi şəxsin 47 xidməti daxil olmaqla, ümumilikdə 617 xidmət qiymətləndirilib.
“Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinin yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 11 sentyabr tarixli 262 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinə “ASAN xidmət indeksi”ni təşkil edən parametrlər rəhbər tutulmaqla, Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestrinə daxil edilmiş xidmətlərin qiymətləndirilməsinin həyata keçirilməsi tapşırığı verilib.
Qiymətləndirilmənin keçirilməsində əsas məqsəd dövlət xidmətləri haqqında məlumatların vahid mənbədə toplanması və sistemləşdirilməsi, xidmətlərin göstərilməsində təkrarlığın aradan qaldırılması və yeni növ xidmətlərin yaradılması yolu ilə bu sahədə idarəetmənin çevikliyinin təmin edilməsi, xidmətlər üzrə təhlil və proqnozlaşdırma imkanlarının artırılmasıdır.

Results of "ASAN service index" have been announced
On November 26, 2019, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and ADA University jointly organized an event reporting the results of “ASAN service index” evaluation for 2018-2019.
It was noted that within the project, overall 617 services were evaluated – 353 services rendered by 25 central executive powers, 234 services rendered by 13 local executive powers in Baku, and 47 utility services rendered by 4 legal entities.
It is important to note that, “ASAN service index” was launched according to the Decree No 262 of the President of the Republic of Azerbaijan "On Measures for the Establishment of the Electronic Registry of Public Services" dated September 11, 2014.
The “ASAN service index” created within the Electronic Registry of Public Services has been implemented in electronic form, and references for the state entities has been done through the reporting module of the system. At the same time, the "ASAN service index" has been placed in the Electronic Registry and publicized through the Public Service Portal.
The main purpose of the evaluation is to collect and systematize information about public services in a single source, eliminate duplication in the provision of services, and provide flexibility in management in this area by creating new types of services, and improve their quality and forecasting capabilities.