“ASAN xidmət”in süni intellekt həlləri beynəlxalq forumda
Qırğızıstanın Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyinin və Türk Dövlətləri Təşkilatının birgə reallaşdırdığı tədbirdə süni intellektin gələcəyi və sosial-iqtisadi inkişafdakı rolu müzakirə edilib.
Forumda süni intellekt sahəsində ixtisaslaşmış şirkətlərdən və Təşkilata üzv ölkələrin rəhbər şəxslərindən ibarət 200-dən çox nümayəndə iştirak edib.
Əsas məqsəd dövlət və özəl sektorda müvafiq sahənin inkişafı ilə bağlı regional əməkdaşlığın və rəqəmsal transformasiyanın gücləndirilməsi, araşdırmaların və innovasiyaların təşviqi olub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi “Süni intellekt tənzimlənməsi və dövlət xidmətlərinin göstərilməsi” panelində çıxış edib. O, “ASAN xidmət”in süni intellekt strategiyası, süni intellektin dövlət xidmətlərinə tətbiqi barədə məlumat verib.
Müzakirələrdə həmçinin dövlət xidmətlərində süni intellektin tətbiqi üzrə ümumi yanaşmanın formalaşdırılması və bu sahədə iştirakçı ölkələr arasındakı əməkdaşlıq imkanlarından söz açılıb.

“ASAN service”'s artificial intelligence solutions at the international forum.
The Turkic States Artificial Intelligence Forum was held in Bishkek, Kyrgyz Republic. The event, jointly organized by the Ministry of Digital Development of Kyrgyzstan and the Organization of Turkic States, discussed the future of artificial intelligence and its role in socio-economic development.
The forum was attended by more than 200 representatives from companies specializing in artificial intelligence and leaders of the organization's member countries.
The main purpose was to strengthen regional cooperation and digital transformation in the development of the relevant field in the public and private sectors, and to promote research and innovation.
At the event, a representative of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan speech at the panel on “Artificial Intelligence Regulation and Public Service Delivery”. The representative provided information on the artificial intelligence strategy of “ASAN service” and the application of artificial intelligence in public services.
The discussions also focused on making an overall approach to the application of artificial intelligence in public services and the potential for cooperation among participating countries in this field.