"ASAN xidmət"in nümayəndəsi “Qlobal Liderlik Proqramı”nda
Cari ilin 8-15 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) Hökuməti tərəfindən Dubay şəhərində təşkil edilmiş “Qlobal Liderlik Proqramı”nın son mərhələsində iştirak edib.
6 ay davam edən “Qlobal Liderlik Proqramı”nın əsas məqsədi BƏƏ və dünyanın müvafiq sahələri üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının nümayəndələri arasında qarşılıqlı əlaqənin yaradılması, o cümlədən dövlət idarəçiliyində innovasiyaların təşviqi kimi bir sıra mühüm mövzular üzrə təcrübə mübadiləsinin təmini olub.
Proqram çərçivəsində liderlik, kommunikasiya, təqdimat bacarıqları, beynəlxalq əlaqələr sahəsində nüfüzlu beynəlxalq ekspertlər tərəfindən seminarlar keçirilib. Eləcə də BƏƏ hökumətinin yüksək vəzifəli rəsmiləri ilə görüşlər təşkil olunub.
Sonda Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin vitse-prezidenti, Baş naziri və Dubayın hökmdarı Şeyx Məhəmməd bin Rəşid Əl Məktumla görüş keçirilib və iştirakçılar sertifikatlarla təltif olunublar.
Bundan əlavə Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi Dubayda keçirilmiş Dünya Hökumətlər Sammiti çərçivəsində təşkil olunmuş “2050-yə səyahət: Vətəndaşların Sabahın Hökumətlərindən Gözləntisi” adlı paneldə moderator qismində iştirak edib. Paneldə Serbiya, Kolumbiya və Seyşel Adaları Republikalarının aidiyyatı sahələrə məsul nazirləri ilə müzakirələr aparılıb.

Representative of “ASAN service” in Global Leadership Program.
Representative of “ASAN service” in Global Leadership Program. On February 8-15 of the current year, a representative of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan participated in the last stage of the "Global Leadership Program" organized by the Government of the United Arab Emirates (UAE) in Dubai.
On February 8-15 of the current year, a representative of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan participated in the last stage of the "Global Leadership Program" organized by the Government of the United Arab Emirates (UAE) in Dubai.
The main goal of the 6-month "Global Leadership Program" was to create interaction between representatives of the UAE and the world's government institutions operating in relevant fields, as well as to ensure the exchange of experience on a number of important topics, such as the promotion of innovations in public administration.
Within the framework of the program, seminars were held by influential international experts in the field of leadership, communication, presentation skills, and international relations. Also, meetings were organized with high-ranking officials of the UAE government.
At the end, a meeting was held with Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Vice President, Prime Minister of the United Arab Emirates and Ruler of Dubai, and the participants were awarded certificates.
Additionally, the representative of the State Agency participated as a moderator in the panel entitled "Journey to 2050: Citizens' Expectations of Tomorrow's Governments" organized within the framework of the World Government Summit held in Dubai. Discussions were held in the panel with the ministers responsible for the relevant fields of the Republics of Serbia, Colombia, and Seychelles.