“ASAN xidmət”in nümayəndə heyəti Özbəkistanda işgüzar səfərdə olub
9-10 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Ceyhun Salmanovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Özbəkistan Respublikasının Daşkənd və Buxara şəhərlərinə işgüzar səfər edib. Məqsəd Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin həmsədrliyi ilə Buxara şəhərində keçirilən Azərbaycan Respublikasının və Özbəkistan Respublikasının arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 13-cü iclasında iştirak, həmçinin Özbəkistanın müvafiq dövlət qurumları ilə işgüzar görüşlərin keçirilməsi olub. Komissiyanın iclası zamanı gündəlikdə olan məsələlər müzakirə edilib. Sonda Azərbaycan-Özbəkistan Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 13-cü iclasının yekunlarına dair protokol imzalanıb.
Səfər çərçivəsində Daşkənd şəhərində Dövlət Agentliyinin sədr müavini ilə Özbəkistan Respublikasının ali təhsil, elm və innovasiyalar nazirinin müavini Maxkamov Otabek Muxtaroviç arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Görüşdə qurumlar arasında sosial innovasiyalar, startaplar və digər fəaliyyət sahələri üzrə əməkdaşlığa dair birgə yol xəritəsinin hazırlanması ilə əlaqədar müzakirələr aparılıb. Nazir müavini Dövlət Agentliyi ilə əməkdaşlığından məmnunluğunu və birgə fəaliyyətə hazır olduğunu ifadə edib.
Özbəkistan Respublikasının Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “INNO texnopark” və “Yaşnobad” innovasiyalar texnoparklarının rəhbərləri ilə də ikitərəfli görüşlər keçirilib. Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi” ilə “Yaşnobad” innovasiyalar texnoparkı arasında 2022-ci il 15 dekabr ayında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində əməkdaşlıq faəliyyətinin təşkili, startap və akselerasiya sahələrində qarşılıqlı təcrübə proqramlarının implementasiyası və birgə yol xəritəsinin hazırlanmasına dair geniş müzakirələr aparılıb.

“ASAN service” Delegation on a Business Trip to Uzbekistan
On July 9-10, 2024, a delegation led by Jeyhun Salmanov, Deputy Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, visited the cities of Tashkent and Bukhara in the Republic of Uzbekistan
The purpose of the visit was to participate in the 13th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan, held in Bukhara under the co-chairmanship of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, and to hold business meetings with relevant Uzbek government agencies. During the meeting, the agenda items were discussed, and a protocol on the outcomes of the 13th session of the Azerbaijan-Uzbekistan Joint Intergovernmental Commission was signed.
During the visit, a bilateral meeting was held in Tashkent between the Deputy Chairman of the State Agency and Maxkamov Otabek Muxtarovich, Deputy Minister of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan. The discussion focused on preparing a joint roadmap for cooperation between the institutions in social innovations, startups, and other areas. The Deputy Minister expressed satisfaction with the cooperation with the State Agency and readiness for joint activities.
The delegation also held bilateral meetings with the heads of the “INNO Technopark” and “Yashnabad” innovation technoparks operating under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan. Extensive discussions were held on organizing cooperation activities within the framework of the Memorandum of Understanding signed on December 15, 2022, between the State Agency’s “Innovation Center” and the “Yashnabad” innovation technopark, including the implementation of mutual experience programs in startups and acceleration, and the preparation of a joint roadmap.