"ASAN xidmət"in nümayəndə heyəti BMT Dövlət Xidmətləri Forumunda iştirak edir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti BMT Dövlət Xidmətləri Forumunda iştirak etmək məqsədilə Mərakeş Krallığında səfərdədir.
Forum çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə Mərakeş Krallığının İnzibati İslahatlar və Dövlət Qulluğu Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Anlaşma Memorandumunun məqsədi dövlət sektorunun islahatı və təkmilləşdirilməsi, idarəetmə bacarıqlarının artırılması və elektron idarəçiliyin inkişafı məqsədi ilə Azərbaycanın “ASAN xidmət” təcrübəsi əsasında əməkdaşlıq və mübadilə üçün hüquqi çərçivənin yaradılmasıdır.
Bununla yanaşı, forum çərçivəsində “Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün liderlik bacarıqlarının və düşüncə tərzinin dəyişdirilməsi” mövzusunda təşkil olunan sessiyada “ASAN xidmət” barədə təqdimat edilib. ASAN təcrübəsi və onun tətbiqi sessiya iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Nümayəndə heyəti tərəfindən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən son illər dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar və bu islahatların tərkib hissəsi olan "ASAN xidmət" mərkəzlərinin yaradılması, məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə təqdimat edilib.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Rabat şəhərində sənətkarlıq və sosial iqtisadi məsələlər üzrə dövlət naziri Cəmilə Əl Musalli ilə görüşüb. Görüş zamanı ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına və rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşdırılmasına dəstək məqsədi ilə yaradılan “ABAD” (“Ailə Biznesinə Asan Dəstək”) mərkəzlərinin fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin qurumlar arasında qeyd edilən sahə üzrə geniş təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi baxımından razılıq əldə olunub. Dövlət qurumları arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması ilə bağlı prosedurların sürətləndirilməsi qərara alınıb.
Forumun ilk günündə nümayəndə heyəti Mərakeş Krallığının inzibati islahatlar və dövlət qulluğu naziri Mohammed Ben Abdelkader və İndoneziyanın inzibati və bürokratik islahatlar nazirinin müavini Diah Natalisa ilə də görüş keçirib, əməkdaşlıq perspektivlərini geniş müzakirə edib.
Xatırladaq ki, "ASAN xidmət" 2015-ci ildə BMT dövlət xidmətləri mükafatına 1-ci yerlə layiq görülüb.

Delegation of “ASAN service” attends the United Nations Public Service Forum
The delegation headed by the Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Ulvi Mehdiyev, is on a visit to the Kingdom of Morocco to attend the United Nations Public Service Forum.
A memorandum of understanding was signed between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Administrative Reforms and Civil Service of the Kingdom of Morocco. The purpose of the Memorandum of Understanding is to create a legal framework for cooperation and exchange on the basis of experience of Azerbaijan "ASAN service" in order to reform and improve public sector, improve management skills and develop electronic governance.
At the same time, “ASAN service” was presented at the session on "Changing leadership skills and the way of thinking to achieve Sustainable Development Goals".  ASAN's experience and its application were met with interest by the participants of the session.
The delegation presented the reforms, directed to the improvement and modernization of public administration in recent years by the President of the Republic of Azerbaijan - Ilham Aliyev, as well as the establishment, goals and directions of the "ASAN service" centers, which are an integral part of these reforms.
During the visit, the delegation met with the State Minister for Craftsmanship and Social and Economic Affairs, Jamila Al-Musalli. During the meeting there was held discussions in the field of activities of “ABAD” centers (Acronym stands for Facilitated Support to Family Business), which is established to support the development of small and medium businesses in our country and the formation of competitive households.
Furthermore, the sides agreed to exchange experiences in the discussed fields. It was proposed to accelerate the procedures for signing a Memorandum of Understanding between the relevant government agencies.
On the first day of the forum, the delegation also met with Morocco's Minister of Administrative Reforms and Civil Service, Mohammed Ben Abdelkader and Deputy Minister of Administrative and Bureaucratic Reforms in Indonesia, Diah Natalisa, and discussed a wide range of cooperation prospects.
It should be noted that “ASAN service” received 1st place at United Nations Public Service Award 2015.