“ASAN xidmət”in beynəlxalq nüfuzu artmaqdadır
Türkiyənin məşhur mətbu orqanı "Hurriyet Daily News" “ASAN xidmət”in fəaliyyətindən bəhs olunan yazı dərc edib.
“Azərbaycanın mükafat qazanmış dövlət xidmətləri mexanizmi dünyaya yayılır” başlıqlı məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan və BMT-nin dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində ən nüfuzlu mükafatına layiq görülən “ASAN xidmət” təcrübəsinin öyrənilməsi və tərcübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi məqsədi ilə avqustun 19-da Koreya Respublikasının daxili işlər naziri Hong Yun-Şik Azərbaycanın səlahiyyətli dövlət orqanı ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Vurğulanır ki, Azərbaycan brendi olan “ASAN xidmət” təcrübəsi inkişaf etməkdə olan və inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən mütəmadi olaraq öyrənilir və təcrübədə tətbiq edilir.
Yazıda qeyd edilir ki, Anlaşma Memorandumu müvafiq sahədə birgə tədqiqatların aparılması, mütəxəssislərin və texnoloji yeniliklərin mübadilə edilməsi üzrə fəaliyyətlərin həyata keçirilməsini təmin edəcəkdir.
Məqalədə həmçinin, iyul ayında Əfqanıstanın “ASAN xidmət” modelinə müraciət etdiyi və bu təcrübənin tətbiq edilməsinə dair Azərbaycanla müqavilə bağladığı, habelə artıq ölkədə eyniadlı qurum təsis etdiyi bildirilir (ASAN Khedmat).
Bundan başqa, “ASAN xidmət” modelinin Albaniya, İtaliya, Estoniya, Makedoniya və digər Avropa ölkələri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyi də məqalədə öz əksini tapıb.
Sonda “ASAN xidmət” konsepsiyasının İtaliya ilə bölüşülməsi və ölkələr arasında təcrübə mübadiləsini həyata keçirilməsi məqsədi ilə oxşar memorandum İtaliya Baş nazirinin ofisi yanında Dövlət idarəçiliyi üzrə departament ilə imzalanıldığı da vurğulanır.
Məqaləyə keçid: http://www.hurriyetdailynews.com/azerbaijans-awarded-public-service-goes-international.aspx

The international authority of “ASAN service” is growing
Famous newspaper of Turkey “Hurriyet Daily News” published a report on the activity of “ASAN service”.
An article titled "Azerbaijan's award-winning public service delivery mechanism spreads around the world" notes that on August 19, for the purpose of learning and implementation of exchange on practice of the “ASAN service” established by the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan and awarded the most prestigious UN public services award, Minister of Interior of the Republic of Korea Hong Yun-sik signed a Memorandum of Understanding with the authorized state body of Azerbaijan.
It is emphasized that the Azerbaijani brand “ASAN service” is regularly studied and applied in practice by developing and developed countries.
It notes that the Memorandum of Understanding will provide for reciprocal research in the relevant field, exchange of experts and exchange of technological innovations.
The article also reported that in July, Afghanistan applied “ASAN service” model and signed a contract with Azerbaijan for implementing this practice, as well as establishing a similar entity in the country (ASAN Khedmat).
In addition, the "ASAN service" model is highly valued by Albania, Italy, Estonia, Macedonia and other European countries.
At the end, a memorandum was signed with the Department of Public Administration under the Office of the Prime Minister of Italy to share the “ASAN service” concept with Italy and exchange experience between the countries.