“ASAN xidmət” beynəlxalq tədbirdə diqqət mərkəzində
12-13 iyun 2025-ci il tarixində Tailand Krallığının Banqkok şəhərində BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası tərəfindən Asiya-Sakit Okean İnformasiya Supermagistralı Rəhbər Komitəsinin görüşü keçirilib.
Əsas məqsəd Asiya-Sakit Okean İnformasiya Super Magistralı Təşəbbüsünün 2022-2026-cı illər üzrə Fəaliyyət Planının icrası vəziyyətini nəzərdən keçirmək, 2027–2030-cu illər üzrə dövlət xidmətlərində ağıllı həllərin tətbiqi, regional əməkdaşlıq və 4-cü sənaye inqilabı texnologiyalarından istifadəyə dair cəmiyyətin hazırlığı istiqamətlərində prioritetləri müəyyən etmək olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi, İşçi Qrupunun həmsədri “ASAN xidmət” modelinin intellektual məhsul kimi əhəmiyyəti barədə danışıb və bu modelin Asiya və Sakit Okean hövzəsi ölkələrində dövlət xidmətlərinin təşkili sahəsində bürokratik islahatlar üçün uğurlu həll olaraq tətbiqi imkanlarını müzakirə edib. Tədbir çərçivəsində “ASAN xidmət” modelinin BMT və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəfələrlə mükafatlandırıldığı və ən yaxşı təcrübə kimi qiymətləndirildiyi, eyni zamanda bir sıra ölkələrdə uğurlu tətbiq edildiyi vurğulanıb.

“ASAN Service” in the Spotlight at International Event
On June 12–13, 2025, the Steering Committee meeting of the Asia-Pacific Information Superhighway was held in Bangkok, Thailand, organized by the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP).
The primary purpose of the event was to review the implementation status of the Action Plan for the Asia-Pacific Information Superhighway Initiative for 2022–2026 and to determine priorities for 2027–2030 in areas such as the integration of smart solutions in public services, regional cooperation, and societal readiness for Fourth Industrial Revolution technologies.
A representative of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, serving as the co-chair of the Working Group, spoke about the significance of the “ASAN Service” model as an intellectual product. He discussed the potential for implementing this model as a successful solution for bureaucratic reform in public service delivery across Asia-Pacific countries. During the event, it was highlighted that the “ASAN Service” model has been repeatedly recognized with awards by the United Nations and other prestigious international organizations, is acknowledged as a best practice, and has been successfully implemented in a number of countries.