15 may 2020-ci il tarixində “Hökumətlər tərəfindən COVID -19-a qarşı görülən çevik tədbirlər” ASAN Qlobal Veb Forumda “Pandemiya dövründə beynəlxalq ticarət və logistika – problemlər və həllər” mövzusunda panel sessiya təşkil olunub.
Natiqlər “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov, BMT-nin Ticarət və İnkişaf üzrə Konfransının (UNCTAD) Ticarət Logistika bölməsinin rəhbəri Yan Hofmann, Böyük Xəzər regionu Assosiasiyasının prezidenti Murat Seitnepesov və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin (ITC) ticarət logistikası üzrə əsas eksperti Maks EE olublar.
Moderator isə Dünya İqtisadi Forumunun Layihə mütəxəssisi Jesse Lin olub.
Sessiyada Azərbaycanın Avrasiyanın mərkəzində, Şərqlə Qərbi, Cənubla Şimalı birləşdirən bir yerdə olduğundan inkişaf etmiş ticarət üçün logistik imkanlara malik olduğu vurğulanıb. Yeni terminalların, dəmir və avtomobil yollarının, innovativ gömrük prosedurlarının və digər nailiyyətlərin ölkəmizi beynəlxalq ticarət üçün cəlbedici mərkəzə çevirdiyi, öz növbəsində bu tərəqqinin, həmçinin beynəlxalq tərəfdaşlarla səmərəli əməkdaşlığı da əhatə etməsi vurğulanıb.
Natiqlər bu fürsətlərin hazırda necə istifadə olunduğunu və pandemiya ilə mübarizədə necə kömək edəcəyini müzakirə ediblər.
Sonra fasilə zamanı ASAN könüllülərindən ibarət musiqi qrupunun çıxışı nümayiş olunub.
Ardınca növbəti - “Pandemiyadan sonrakı dövr – reallıq və illuziyalar” mövzusunda panel sessiya təşkil olunub.
Bu sessiyanın natiqləri isə Azərbaycanın İqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova, məşhur jurnalist, futuroloq (CNN, TEDx, Forbes) İan Xan, Mərakeşin İqtisadiyyat, Maliyyə və İdarəçilik Nazirliyinin departament rəhbəri Sarah Lamrani, “UiPath” təşkilatının Şərqi Avropa və MDB regionu üzrə vitse-prezidenti Tansu Yegen, Monteneqronun İdarəçilik Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq və yardım proqramlarının baş direktoru Admir Şahmanoviç və Avropa Komissiyasında layihə rəhbəri Enzo Le Fevre Cervini olublar.
Moderator Atlantik Şurasının Baş elmi işçisi, səfir Metyu Brayza olub.
Sessiyada “Postpandemiya dövründə dünyanı əks etdirmək məqsədilə ən çox tələb oluna biləcək fəaliyyətlər hansılardır?”, “Davamlılığı və dayanıqlığı necə təmin etmək olar?” kimi suallara cavab tapmağa çalışılıb.

ASAN Global Web Forum continues
On May 15, 2020, a panel session on "International trade and logistics in a pandemic - problems and solutions" was organized at the ASAN Global Web Forum "Governments Agile Response to COVID-19"
Speakers were Director General of Baku International Sea Trade Port , Azerbaijan   Taleh Ziyadov, Chief of Trade Logistics Branch, UNCTAD Jan Hoffmann, President of Greater Caspian Association, Switzerland Murat Seitnepesov, International Trade Centre (ITC) key expert on trade logistics Max EE.
As for the moderator, he was a Project manager of World Economic Forum Jesse Lin.
It was emphasized in the session that Azerbaijan has logistical opportunities for developed trade, as it is located in the center of Eurasia, connecting East and West, South and North. It was noted that new terminals, railways and highways, innovative customs procedures and other achievements have made our country an attractive center for international trade, which in turn includes this cooperation, as well as effective cooperation with international partners.
The speakers discussed how these opportunities are currently being used and how they can help fight against the pandemic.
Afterwards, during the break, a performance by a music band of ASAN volunteers was demonstrated.
This was followed by a panel session on "Post-pandemic - reality and illusions."
Speakers of this session were Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sevinj Hasanova, CEO, Founder & Chief Futurist (CNN, TEDx, Forbes) Ian Khan,
Director of Department, Ministry of Economy, Finance and Administration of Morocco Sarah Lamrani, Vice-President, UiPath, EECIS Region Tansu Yegen, Director General for International Cooperation and Assistance Programs, Ministry of Public Administration of Montenegro Admir Shahmanovic, Project Manager at European Commission Enzo Le Fevre Cervini.
As for the moderator, he was a Ambassador, Non-Resident Senior Fellow of the Atlantic Council Matthew Bryza.
In the session, attempts have been made to find answers to such questions as: "What are the most required activities to reflect the world in the post-pandemic period?", "How to ensure sustainability and sustainability?"