4 dekabr 2015-ci il tarixində Beynəlxalq Muğam Mərkəzində “ASAN Könüllülərinin II Ümumrespublika Forumu” keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himnin səsləndirilməsi ilə açıq elan olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ASAN Könüllüləri Təşkilatının rəhbəri Fərid Sadıxlı tədbir haqqında qonaqlara və iştirakçılara geniş məlumat verib.
Daha sonra söz Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Hüquq Mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərova verilib. Fuad Ələsgərov çıxışında qeyd edib ki,  “ASAN xidmət”in dövlət qulluğu sisteminə gətirdiyi daha bir yenilik könüllülərin dövlət orqanlarının fəaliyyətinə cəlb edilməsidir. Könüllülərin “ASAN xidmət” mərkəzlərinə cəlb olunduqları gündən etibarən öz müsbət enerjiləri və müasir dünya görüşləri ilə ASAN-ın fəaliyyətinə harmoniya və yeni nəfəs gətirdiyini bildirən Fuad Ələsgərov 6 minə yaxın gəncin Könüllük məktəbini keçdiyini və hazırda 600-dən çox könüllünün “ASAN xidmət” mərkəzlərində fəaliyyətini davam etdirdiyini vurğulayıb.
Forumda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Azad Rəhimov Azərbaycanda keçirilən gənclər siyasəti haqqında danışaraq bildirib ki, bu gün ölkəmizdə bir çox gənclər təşkilatları fəaliyyət göstərir və gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində ASAN Könüllüləri Təşkilatı xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Eyni zamanda müasir Azərbaycanın dövlət gənclər siyasəti yeni nəslin inkişafını, onların dövlətin və cəmiyyətin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında iştirakını təmin edir. O, həmçinin vurğulayıb ki, Birinci Avropa Oyunları zamanı 1000-dən çox ASAN könüllüsü bu mötəbər idman yarışlarına öz töhfəsini    verib.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov bildirib ki, 2 il bundan öncə təsis edilən “ASAN Könüllüləri” Təşkilatı qısa müddət ərzində bir çox uğurlu layihələr həyata keçirib. İnam Kərimov qeyd edib ki, “ASAN xidmət” könüllərinin fəaliyyətinin bu cür uğurlu alınmasının səbəbi ilk “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışında Cənab Prezident İlham Əliyevin könüllülərlə görüşü və öz xeyir - duasını verməsi olub.
Forumda həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin Gənclər təşkilatları ilə iş sektorunun müdiri Vüsal Quliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev və digərləri çıxış edərək gənclərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu ediblər.
Tədbir daha sonra Könüllü qrupların təqdimatlarının mükafatlandırılması mərasimi ilə davam etdirilib.
Forumun yekunu olaraq “Azərbaycan könüllülük institutunun nailiyyətləri və inkişaf perspektivləri”, “Dövlət gənclər siyasəti və gənclər üçün mövcud imkanlar” mövzusunda  müzakirələr aparılıb. Həmçinin “ASAN Könüllüləri” Təşkilatının 2016-cı il üçün hədəfləri, inkişaf strategiyası üçün rəy və təkliflər formalaşdırılıb.

“II all-Republican ASAN Volunteers Forum” was held on December 4, 2015, in International Mugham Center.
Event was declared open with the anthem of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of the ASAN Volunteers Organization, Farid Sadikhly by his key note delivered wide information about the event both the audience and participants.
Right after, the floor was given to Fuad Alasgarov, the Chief of Department on work with law-enforcement bodies of Administration of the President of the Republic of Azerbaijan. Fuad Alasgarov stressed on involvement of volunteers in the activities of the state bodies as an innovation in the field of civil service system brought by “ASAN service”. Fuad Alasgarov, also, emphasized, that volunteers since the involvement in “ASAN service” centers with their positive energies and contemporary outlook brought harmony and new breath into the ASAN activity and more than 600 volunteers have been continuing at “ASAN service” centers.
Minister of Youth and Sport of the Republic of Azerbaijan, Azad Rahimov delivered speech on the youth policy implemented in Azerbaijan, mentioned, that there are many youth organizations function in our country and ASAN Volunteers Organization has a significant role in the implementation of youth policy. Moreover, the state youth policy of contemporary Azerbaijan provides the development of the new generation, their participation in state and society’s socio-economics, socio-politics and cultural life. He, also, highlighted the contribution made by more 1000 ASAN volunteers into the prestigious sport competitions during the First European Games.
Then, Inam Karimov, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan stated, that “ASAN Volunteers” Organization founded two years ago has implemented many successful projects within the short period. Inam Karimov, also, highlighted, that the reason of the successful activities of “ASAN service” centers volunteers is blessing given by Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan during the meeting with volunteers at the opening ceremony of “ASAN service”.
Also, Vusal Guliyev, Head of Youth Sector of Social and Political Department at the Presidential Administration of Azerbaijan, Farhad Hajiyev, Executive Director of the Azerbaijan Youth Foundation and others by their speech wished young people success in future activities.
Later event was continued with the awarding ceremony of the presentations of Volunteer groups.
As a conclusion of the Forum there were held discussions on such topics entitled as “Achievements and prospects of development of the Azerbaijani volunteerism institution”, “State youth policy and available opportunities for young people”. Also, goals, comments and proposals on the development strategy for “ASAN Volunteers” Organization in 2016 year were formed within the event.