“ABAD” vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə müəssisələrinin inkişafına dəstək layihəsi imzalanıb
13 dekabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı arasında "Balakən regional ABAD mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə müəssisələrinin inkişafına dəstək" layihə sənədinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov bildirib ki, son illər Respublikamızda sosial-iqtisadi sahədə, o cümlədən dövlət idarəetməsi sahəsində genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilməkdədir. Və bu islahatların tərkib hissəsi olaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yeni qurum - “ASAN xidmət” təsis edildi. İnam Kərimovun sözlərinə görə, mərkəzlərin yaradılması ilə vətəndaşlara göstərilən xidmətlərin səviyyəsi yeni, daha keyfiyyətli mərhələyə qədəm qoydu. Sədr onu da qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətinin vətəndaşlarımızın həyatını asanlaşdırmağa yönəlmiş növbəti addımlardan biri də “ABAD” mərkəzlərinin yaradılması oldu. “Kiçik ailə biznesinin və təsərrüfatlarının inkişafını təşviq etmək və regional inkişafa töhfə vermək məqsədilə icra olunan layihələr arasında “ABAD”-ın xüsusi yeri var. O, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin əldə olunmasına dəstək verməyi nəzərdə tutan yeni sosial innovasiya konsepsiyasıdır və Azərbaycanda sosial xidmətlər sahəsində aparılan islahatların nəticəsidir” - deyə İnam Kərimov əlavə edib.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas “ASAN xidmət”-in Azərbaycanın dövlət xidmətlərinin göstərilməsi, korrupsiyaya qarşı mübarizədə və yaxşı idarəçilik baxımından effektli layihə olduğunu bildirdi. O, “ASAN xidmət” və “ABAD” publik hüquqi şəxsi ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu vurğuladı. Və bu işdə bütün tərəflərə uğurlar arzuladı.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi və BMTİP-nın rezident nümayəndəsi Qulam İshaqzai öz çıxışında ilk öncə yeni açılmış Quba “ASAN həyat” kompleksi münasibəti ilə ASAN ailəsini təbrik etdi. O qeyd etdi ki, Azərbaycanın brendi olan “ASAN xidmət” BMT-nin "Dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin təkmilləşdirilməsi" kateqoriyasında ən yüksək 1-ci yerə layiq görülərək mükafat və diplomla təltif olunub. Qulam İshaqzai bildirdi ki, layihənin məqsədi Balakəndə “ABAD” regional mərkəzə geniş dəstək verməklə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, məşğulluq səviyyəsinin artırılmasına, rəqabətqabiliyyətli ailə təsərrüfatlarının formalaşmasına dəstək verməkdir.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov və BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi və BMTİP-nın rezident nümayəndəsi Qulam İshaqzai ““ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə müəssisələrinin inkişafına dəstək" əməkdaşlıq müqaviləsini imzalayıblar.

Partnership contract signed to boost sustainable development through inception of small family businesses in the Sheki-Zaqatala region through ABAD
A signing ceremony was conducted on 13 December 2017 in Baku to mark the inauguration of a new project aimed at providing necessary support for the development of small family businesses in the Sheki-Zaqatala Economic Zone in Azerbaijan. Implemented by the United Nations Development Programme, the project will entail a close collaboration with the “ABAD” Public Legal Entity and the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
A ceremony was declared open by a key note delivered by Chairman of the State Agency, Inam Karimov, who noted that in recent years, large-scale reforms in the socio-economic sphere, including public administration, are being implemented in our Republic. And as a result of these reforms, today “ASAN service” is enrolled to the list of one outstanding platforms that had been initiated by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. According to his words, by opening new centers, the quality of the public services delivery has reached to the next level. He mentioned, that one of the next initiatives implemented to simplify the life of our citizens are “ABAD” centers. In addition, he said: “”ABAD” has a special place among the projects implemented to promote the development of small-scale family businesses and farms and contribute to regional development. It is a new social innovation concept that supports the achievement of Sustainable Development Goals and is the result of reforms in the field of social services in Azerbaijan”.
Mr. Kestutis Jankauskas, Head of the European Union Delegation to the Republic of Azerbaijan, by his speech, mentioned that “ASAN service” is an effective project from the context of public services delivery in Azertbaijan, anti-corruption and good governance. Also, he mentioned his satisfaction to cooperate with “ASAN service” and “ABAD” public legal entity. At the end wished good luck to all partners.
Mr. Ghulam M. Isaczai, UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative, first of all, congratulated all ASAN family members on occasion of launch of a new regional “ASAN service” center in Guba. He mentioned, that Azerbaijani brand - “ASAN service” received the 1st place with the special prize in the category of “Improvement of the public service delivery” and awarded with a diploma. Mr. Ghulam M. Isaczai, also, stressed that, the project will support and promote Azerbaijan’s efforts in developing community-based family businesses and rural entrepreneurship and contribute to achieving the Sustainable Development Goals (SDGs). Committed to continuously helping communities, where we operate, to grow organically and holistically, UNDP sees the newly launched initiative as a promising opportunity to stimulate and facilitate economic regeneration and job creation in the Sheki-Zaqatala Economic Region.
At the end of event, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov and Mr. Ghulam M. Isaczai, UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative signed a partnership contract to boost sustainable development through inception of small family businesses in the Sheki-Zaqatala region through “ABAD”.