96 məhkəmə orqanı “ASAN ödəniş” sisteminə inteqrasiya edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İn-novasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi “ASAN ödəniş” sisteminin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində işləri davam etdirir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 3 aprel 2019-cu il tarixli “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi” haqqında Fərmanına uyğun olaraq Dövlət Agentliyinin Ədliyyə Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlığı nəticəsində 96 məhkəmə orqanının 21 növ xidməti üzrə ödənişləri “Elektron məhkəmə informasiya sistemi” vasitəsilə “ASAN ödəniş” sisteminə inteqrasiya edilib. Artıq vətəndaşlar məhkəməyə verilən iddia ərizəsi üçün müəyyən edilmiş dövlət rüsumlarını, vergi ödəmələri barədə mübahisələr üzrə iddia ərizələri üçün rüsumları, iddiaların predmetinə dair 3-cü şəxslərin işə qoşulması - Hüquqi əhəmiyyət kəsb edən faktların müəyyən edilməsi barədə ərizələr üzrə rüsumlar və digər bu kimi ən çox edilən ödənişləri heç yerə getmədən, vaxta qənaət edərək kompüter arxasından həyata keçirmək imkanına malikdirlər.
Bakı şəhəri və rayon məhkəmələrinə, inzibati-iqtisadi, ağır cinayətlər, apellyasiya məhkəmələrinə, həmçinin Ali Məhkəməyə müraciətlər zamanı dövlət rüsumlarının ödənilməsinin çoxfunksiyalı “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsi istiqamətində işlər müvəffəqiyyətlə başa çatdırılıb.
“ASAN ödəniş” sistemi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 fevral 2014-cü il tarixli 110 nömrəli Fərmanına əsasən yaradılıb.
Hazırda 30 mərkəzi icra hakimiyyəti, 79 yerli icra hakimiyyəti, 96 məhkəmə orqanı, 7 publik hüquqi şəxs və dövlətə məxsus 7 hüquqi şəxs olmaqla, 219 dövlət qurumunun cərimə, vergi, rüsum, kommunal, lizinq, kredit, xidmət haqqı və digər istiqamətlərdə 442-dən artıq xidmət üzrə ödənişləri “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsi ilə həyata keçirilə bilər.
Müvafiq ödənişləri www.asanpay.az ödəniş portalı, mobil tətbiqləri və terminalları, "Elektron hökumət" portalı eləcə də, sistemə qoşulmuş 10 000-dən artıq ödəniş terminalları, respublika ərzisində fəaliyyət göstərən ən qabaqcıl ödəmə portalları, internet və mobil bankçılıq xidmətləri vasitəsilə nağd və ya nağdsız qaydada həyata keçirmək mümkündür.

As a result of cooperation of the State Agency with the Ministry of Justice in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On Deepening Reforms in Judicial-Legal System" dated April 3, 2019, the payments of 21 types of services of the 96 judicial bodies have been integrated into "ASAN Pay" system through the "Electronic Judicial Information System". As of now, state duties for the court statement of claim, fees for the statement of claim for the disputable tax payments, appointment of third parties to the subject matter of claims - fees for applications for the determination of legally significant facts and many other such frequent payments can be carried out behind the computer by saving the time without going anywhere.
The work on the implementation of payments of state duties through the multifunctional "ASAN Pay" system during appeals to the Baku City and District Courts, administrative-economic, grave crimes, appeal courts, and the Supreme Court has been successfully completed.
The state information system "ASAN Pay" was created in accordance with the Decree № 110 of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 11, 2014.
At present, payments of 219 state institutions such as administrative fines, duties, utilities, leasing, loans, rental fees, including 30 central executive powers, 79 local executive powers, 96 judicial bodies, 7 public legal entities, and 7 state-owned legal entities, as well payments of over 442 services in other areas can be carried out through the “ASAN Pay” system.
The relevant payments can be done by cash or cashless through the www.asanpay.az payment portal, mobile applications and terminals, "E-Gov" portal, more than 10,000 payment terminals connected to the system, the most advanced payment portals in the country, as well as internet and mobile banking services.