Kredit borcuna görə şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməməsinə dair “ASAN xidmət”dən açıqlama
Son günlər sosial şəbəkələrdə və bir sıra KİV-də “ASAN xidmət” mərkəzlərində borca görə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməməsi ilə bağlı məlumatlar dərc olunub.
Bildiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası ərazisində şəxsiyyəti təsdiq edən sənədlərin verilməsi Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilir. Məsələ ilə bağlı DİN-nin açıqlanmış rəsmi mövqeyinə əsasən, hər bir vətəndaşın şəxsiyyət vəsiqəsi almaq hüququ var və bu hüquq da Daxili İşlər Nazirliyinin vətəndaşları şəxsiyyət vəsiqələri ilə təmin edən bütün qurumlarında, eləcə də bütün “ASAN xidmət” mərkəzlərində birmənalı olaraq tanınıb və tanınır.
Vətəndaşlar şəxsiyyət vəsiqəsinin alınması problemi ilə üzləşdikdə mütləq qaydada Daxili İşlər Nazirliyinin 102-Zəng Xidməti və ya “ASAN xidmət”in 108 Çağrı Mərkəzinə müraciət etməlidir. Belə müraciətlər operativ və obyektiv olaraq araşdırılacaq və nəticəsindən asılı olaraq qanuni qərar veriləcək.
Bir daha xatırlatmaq istərdik ki, vətəndaşlar “ASAN xidmət” mərkəzlərində göstəriən xidmətlər, rüsümlar barədə suallarını və üzləşdiyi neqativ hallarla bağlı şikayətlərini 108 Çağrı Mərkəzinə ünvanlaya bilər.

Disclosure of "ASAN service" on non-issuance of ID cards due to loan debt
In recent days, information on non-issuance of ID cards to citizens of the Republic of Azerbaijan due to loan debt by "ASAN service" has been spread in media and social networks.
As you know, issuance of identification documents in the territory of the Republic of Azerbaijan is carried out by the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan. According to the disclosed official position of the Interior Ministry, every citizen has the right to obtain identification cards and this law is well-known and recognized by all citizens of the Ministry of Internal Affairs in their ID cards, as well as in all “ASAN service” centers.
If citizens are facing the problem of obtaining identity cards, they should apply to 102 - Call service of the Ministry of Internal Affairs or 108 “Call center” of “ASAN service”. Such requests will be investigated promptly and legally, depending on the outcome.
We would like to remind you that citizens can address their complaints and questions regarding rendered services and fees in “ASAN service” to the 108 “Call center”.