BMT-nin korrupsiya əleyhinə beynəlxalq tədbirində Azərbaycandakı təkmil dövlət xidmətləri haqqında danışılıb
Noyabrın 6-da Avstriyanın Vyana şəhərində BMT-nin Korrupsiya əleyhinə Konvensiyasına Tərəf Dövlətlərin Konfransının 7-ci sessiyası başlayıb.
Tədbirdə Konvensiyaya tərəf 183 dövləti, müşahidəçi statusuna malik dövlətləri, beynəlxalq təşkilatları və qeyri-hökumət təşkilatlarını təmsil edən 1800-dən çox nümayəndə iştirak edir.
Sessiyada ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov, Azərbaycan Respublikası baş prokurorunun müavini - Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin rəisi Kamran Əliyev, ölkəmizin Avstriyadakı səfiri Qalib İsrafilov və Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının katibi Kamal Cəfərov təmsil edirlər.
Konfransın 7-ci sessiyasında BMT-nin Korrupsiyaya əleyhinə Konvensiyasının icrasına nəzarət mexanizmləri, texniki yardım, aktivlərin geri qaytarılması, preventiv tədbirlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və digər sahələr üzrə müzakirələr aparılıb.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri İnam Kərimov tədbirin açılış mərasimində çıxış edib, ölkəmizdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatlardan və dövlət proqramlarından danışıb. O, Azərbaycanın geniş miqyaslı islahatların həyata keçirildiyi, regional əhəmiyyətli enerji və nəqliyyat layihələrinin reallaşdırıldığı, sabitlik, multikulturalizm və yüksək sosial rifah kimi anlayışları özündə birləşdirən məkan olduğunu diqqətə çatdırıb, Azərbaycanın Dünya İqtisadi Forumunun "2017-2018 Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı"nda 35-ci yerə layiq görüldüyünü bildirib.
Korrupsiyaya qarşı mübarizənin dövlət siyasətində prioritet istiqamət təşkil etdiyini deyən İ.Kərimov ölkəmizin təkmil antikorrupsiya qanunvericiliyə malik olduğunu, Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiya və Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi kimi ixtisaslaşmış orqanların bu sahədə sistemli fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib.
İnam Kərimov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan, Azərbaycan brendi olan “ASAN xidmət”in uğurlu fəaliyyəti, xarici ölkələrin bu modelə maraqlı olması və bəzi ölkələrin artıq “ASAN xidmət” modelinin tətbiq etməsi ilə bağlı tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb. Qeyd edilib ki, təsis edildiyi dövrdən indiyədək “ASAN xidmət” 11 mərkəzi və mobil xidmətləri ilə 18 milyondan çox vətəndaşa xidmət göstərib. Əhaliyə göstərdiyi yüksək səviyyəli xidmətə görə 2015-ci ildə “ASAN xidmət” BMT-nin “Dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin təkmilləşdirilməsi” kateqoriyasında ən yüksək 1-ci yerə layiq görülərək xüsusi mükafat və diplomla təltif olunub.
Konfransın gedişatında “ASAN xidmət” brendinin tarixini və fəaliyyətini əks etdirən jurnallar iştirakçılara təqdim olunub.

Azerbaijani advanced public services were discussed at the UN’s international anti-corruption event
The 7th session of the Conference of the Parties to the UN Convention against Corruption started in Vienna, Austria, on November 6. More than 1800 delegates representing 183 states, observer states, international organizations and non-governmental organizations are attending the Convention.
The Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Karimov, Deputy of the Prosecutor-General of the Republic of Azerbaijan - Chief of the Anti-Corruption Department at the Prosecutor-General's Office, Kamran Aliyev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Austria, Galib Israfilov and Secretary of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan, Kamal Jafarov are representing the country at the session.
At the 7th session of the conference, discussions were held on mechanisms for controlling implementation of the UN Convention against Corruption, technical assistance, return of assets, preventive measures, international cooperation and other areas.
The head of the Azerbaijani delegation, Inam Karimov, spoke at the opening ceremony and mentioned about the reforms carried out under the leadership of the President Ilham Aliyev and state programs in our country. He pointed out that Azerbaijan is a venue for large-scale reforms, energy and transport projects of regional significance, stability, multiculturalism and high social well-being. In addition, he mentioned, that the country is ranked the 35th place in the World Economic Forum's 2017-2018 Global Competitiveness Report.
I. Karimov, by noting that the fight against corruption is a priority in the state policy, emphasized that our country possesses perfect anti-corruption legislation, as well as specialized bodies such as the Anti-Corruption Commission and Chief Prosecutor's Office for Combating Corruption at the Prosecutor General's Office. In addition, I.Karimov gave an information on the activities and successful projects of “ASAN service” centers, which established as an example of the reforms conducted by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
At the end of the conference, “ASAN service” journals were expanded among the participants of the session.