Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin 4 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışında iştirak etmişdir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Bakı şəhər 4 saylı “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışı olmuşdur.
Prezident İlham Əliyev açılışda iştirak etmişdir.
Dövlət qurumlarının fəaliyyətində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi istiqamətində son illərdə əhəmiyyətli işlər görülmüş, müvafiq hüquqi baza formalaşdırılmışdır. Əksər dövlət orqanlarında əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsi təmin edilmişdir. Bu xidmətlər bürokratik əngəlləri və mümkün korrupsiya hallarını aradan qaldırır. 2012-ci il iyulun 13-də bu sahədə daha mühüm islahata imza atıldı. Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və onun tabeliyində olan “ASAN xidmət” mərkəzləri yaradıldı. Bu qurumun yaradılmasında məqsəd vətəndaşlara birbaşa xidmət göstərəcək “ASAN xidmət” mərkəzlərinin vahid şəkildə idarə edilməsi idi. Buraya xidmət mərkəzlərində fəaliyyət göstərən dövlət orqanlarının əməkdaşlarının işinin əlaqələndirilməsi, nəzarət və qiymətləndirmənin aparılması, dövlət orqanlarının informasiya bazalarının qarşılıqlı inteqrasiyası, elektron xidmətlərin təşkili prosesinin sürətləndirilməsi və bu sahədə idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi daxildir.
2012-ci il dekabrın 29-da pilot layihə olaraq Bakıda 1 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi fəaliyyətə başladı. 2013-cü ilin mayında Sumqayıtda “ASAN xidmət” sakinlərin istifadəsinə verildi. Daha sonra 2 və 3 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzləri, o cümlədən Gəncədə “ASAN xidmət” mərkəzi açıldı. Hər 5 mərkəzə daxil olan müraciətlər arasında şəxsiyyət vəsiqələrinin alınması və dəyişdirilməsi, sürücülük vəsiqələrinin dəyişdirilməsi, notariat fəaliyyəti, eləcə də miqrasiya və əmlak məsələləri ilə bağlı olanlar üstünlük təşkil etmişdir. Əgər əvvəllər “ASAN xidmət” mərkəzlərində 23 hüquqi xidmət həyata keçirilirdisə, indi 10 dövlət orqanı tərəfindən 30 növ xidmət göstərilir. Eyni zamanda, mərkəzlərdə 28 növ funksional yardımçı xidmətlər təşkil edilmişdir. Bütün bunlar dövlət qulluqçusu - vətəndaş münasibətlərində yeni yanaşmanın formalaşmasında Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi siyasətin mühüm tərkib hissəsidir.
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi beynəlxalq əlaqələrə də üstünlük verir. Bu ilin fevralında Avropa Parlamentində “İnnovasiya və Mobil İmza-Avropa ilə yeni rəqəmsal inteqrasiya vasitəsi kimi” mövzusunda keçirilən konfransda “ASAN xidmət”in fəaliyyəti ilə bağlı təqdimat olmuşdur. Bu faktın özü bir daha təsdiqləyir ki, Azərbaycan brendi olan “ASAN xidmət”ə dünyada böyük maraq vardır və o, öz ətrafında kifayət qədər diqqət toplaya bilmişdir. Təsadüfi deyildir ki, bir sıra dövlətlərin rəsmiləri ölkəmizə gələrək “ASAN xidmət”lərin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olurlar.
Artıq Sabunçu rayonunun Bakıxanov qəsəbəsində, Sülh küçəsi 8A ünvanında yerləşən Bakı şəhər 4 saylı “ASAN xidmət” mərkəzi də fəaliyyətə başlayır. Bu mərkəz Sabunçu, Xəzər və Pirallahı rayonlarının ərazisində qeydiyyatda olan 408 min vətəndaşa xidmət göstərəcəkdir.
Dövlətimizin başçısına məlumat verildi ki, beşmərtəbəli binanın tikintisi ən yüksək standartlara uyğun həyata keçirilmişdir.
Mərkəzdə müstəqil Azərbaycanın inkişafında misilsiz xidmətləri olan ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoguşə yaradılmışdır.
Bildirildi ki, “ASAN xidmət” mərkəzlərində yaşayış yerindən asılı olmayaraq, Bakı şəhərində qeydiyyatda olan bütün vətəndaşlara xidmət göstərilməsi nəzərdə tutulur. Mərkəzdə ilk dəfə olaraq UNİCEF ilə birgə Uşaq Hüquq Mərkəzi yaradılmışdır. Burada təşkilatla birlikdə tədbirlərin və uşaq hüquqları sahəsində maarifləndirmə kurslarının keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Mərkəzdə, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan IDEA (Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq) İctimai Birliyinin stendi də qurulmuşdur.
“ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyətinin məqsədi dövlət orqanlarının hüquqi xidmətlərinin göstərilməsində vətəndaşların razı salınması, şəffaflığın təmin edilməsi, korrupsiya hallarının tam aradan qaldırılması, müasir texnologiyaların, “bir qapı” prinsipinin tətbiq olunması, dövlət qulluqçusu-vətəndaş münasibətlərində yeni düşüncə tərzinin - “dövlət qulluqçusunun vəzifəsi vətəndaşın hüququnu təmin etməkdir” yanaşmasının formalaşdırılmasıdır. “ASAN xidmət” mərkəzinin əsas prinsipləri operativlik, şəffaflıq, nəzakətlilik, məsuliyyət, etik davranış qaydalarına nəzarət və rahatlıqdır. Bununla yanaşı, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və onun tabeliyində olan “ASAN xidmət” mərkəzləri öz fəaliyyətini yüksək standartlara uyğun quran və inkişaf etdirən dövlət orqanı qismində “Vahid məkan” prinsipinə əsaslanan qurumlardandır.
Mərkəzin fəaliyyətini əks etdirən elektron guşələrə baxan Prezident İlham Əliyevin diqqətinə çatdırıldı ki, artıq “ASAN xidmət” təcrübəsinin özünəməxsus hüquqi strukturu bir çox beynəlxalq tərəfdaşlar və ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və bu təcrübə Azərbaycan modeli kimi xüsusi təqdim olunur. Odur ki, “ASAN xidmət”in təkcə Azərbaycanda deyil, uğurlu model olaraq digər ölkələrdə də tətbiqi təşviq edilməkdədir. Bu istiqamət müxtəlif beynəlxalq tərəfdaşlarla, o cümlədən Avropa İttifaqı ilə aparılan əməkdaşlığın əsas prinsiplərindən birini təşkil edir. Geniş marağın nəticəsidir ki, “ASAN xidmət” İSO 9001:2008 standartı üzrə keyfiyyətin idarə olunması ilə bağlı beynəlxalq dərəcəli sertifikata layiq görülmüşdür.
Dövlətimizin başçısı Masallı, Bərdə və Sabirabad rayonlarında inşa olunan “ASAN xidmət” mərkəzlərinin maketlərinə baxdı. Qeyd edildi ki, bu mərkəzlərdə ən yüksək standartlar tətbiq olunacaqdır. Bildirildi ki, “ASAN xidmət”in Azərbaycan dilində çap olunan jurnalının hazırda ingilisdilli versiyası üzərində iş gedir.
Azərbaycan Prezidentinə “ASAN 2” konsepsiyası barədə də məlumat verildi. Bildirildi ki, dövlət xidmətlərinin göstərilməsi zamanı “ASAN 2” konsepsiyasının tətbiqi ilə yeni mərhələyə başlanılacaqdır. Xidmətlər elektronlaşdırılacaq və daha əlçatan olacaqdır. Məmur və vətəndaş arasında təmas və dialoqun minimallaşdırılması məqsədilə “ASAN xidmət” mərkəzlərindəki özünəxidmət köşkləri mühüm rol oynayacaqdır. Bunun üçün köşklər biometrik məlumatların götürülməsi, nağd və plastik kartlar vasitəsilə ödənişlərin aparılması imkanı ilə təmin ediləcəkdir. Bu konsepsiyada daha bir yenilik “ASAN xidmət” binalarının müasir texnologiyaların tətbiqi sayəsində özünü enerji ilə təmin edən funksiyalara malik olmasıdır. Quraşdırılan günəş panelləri binanı elektrik enerjisi ilə təmin edəcəkdir.
Sonra Prezident İlham Əliyev İnnovasiyalar otağında gələcəkdə tətbiq ediləcək innovativ avadanlıqla tanış oldu. Bu il fevralın 11-də dövlətimizin başçısının imzaladığı Fərmana əsasən “ASAN ödəniş” sisteminin hazırlanması üzrə planlı işlər görülmüşdür. “ASAN ödəniş” sistemi vətəndaş ilə dövlət orqanı əməkdaşı arasında birbaşa təması istisna edir, şəffaflığı və operativliyi təmin edir, korrupsiya və digər mənfi halların qarşısını alır. İlkin olaraq “ASAN ödəniş” portalı yaradılmışdır. Bu, vətəndaşların inzibati cərimələri və məhkəmə qərarlarının icrası ilə əlaqədar vəsaitlərin elektron qaydada ödənilməsini təmin edən çoxfunksiyalı ödəniş portalıdır. Bundan başqa, “ASAN ödəniş” terminalının ilkin nümunəsi də artıq hazırdır. Bu terminal vasitəsilə vətəndaşların həm nağd, həm də nağdsız ödəmə etmək imkanı olacaqdır. Sentyabrda istehsalına başlanacaq terminal Azərbaycan məhsuludur və çoxfunksiyalı olması baxımından alternativi yoxdur. Onun əsas özəlliklərindən biri ödənişin qalıq məbləğini həm əskinaz, həm də qəpik olaraq qaytarmaq imkanıdır.
Dövlətimizin başçısına ASAN Mobil Proqramın tətbiqi barədə də məlumat verildi. Diqqətə çatdırıldı ki, vətəndaşların rahatlığı məqsədi ilə “ASAN xidmət” mobil proqram təminatı yaradılmışdır. İnsanlar mobil telefon vasitəsilə müvafiq xidmətlə bağlı ərizələri elektron formada doldura bilərlər. Həmçinin daha öncə doldurulmuş ərizələri yenidən çap etmək imkanı da vardır.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan vətəndaşının biometrik “Miqrasiya kartı” ilə də tanış oldu. Bildirildi ki, şəxsi və biometrik məlumatların qeydiyyatı üçün mobil stansiya və kartın çap olunması üçün avadanlıq ən son texnologiyalara uyğun hazırlanmışdır. Layihənin məqsədi Azərbaycandan emiqrantların qeydiyyatı və nəzarəti prosesinin sistemləşdirilməsidir.
“HELP POİNT” avadanlığı da geniş funksiyalara malikdir. Vətəndaşların və ölkəmizə gələn qonaqların məlumat əldə etmələri üçün hazırlanan “HELP POİNT”də istirahət zonaları, gəzməli yerlər, restoranlar, dövlət qurumları, “ASAN xidmət” mərkəzləri haqqında informasiyalar və digər zəruri məlumatlar toplanmışdır. Bundan əlavə, ASAN könüllüləri üzrə məlumat bazası da yaradılmışdır. Bu bazada 1500 nəfər könüllü haqqında müxtəlif məlumat saxlanılır. Ölkəmizdə keçiriləcək bir sıra beynəlxalq tədbirlərdə, o cümlədən 2015-ci ildə təşkil ediləcək ilk Avropa Oyunlarında bu könüllülərin bacarıqlarından və xidmətlərindən geniş istifadə olunması nəzərdə tutulur.
Daha sonra dövlətimizin başçısına GPS Elektron Nəzarət Sisteminin layihəsi barədə məlumat verildi. Bu sistem məhkumlar üzərində nəzarət tədbirlərinin asanlaşdırılmasına xidmət edir.
Prezident İlham Əliyevə gələcəkdə tətbiqi nəzərdə tutulan “co-working”, “car sharing”, “Asan müraciət-konseptual layihə”, “Asan Mobil Hökumət - Azərbaycan həlli” və digər yeniliklər barədə də ətraflı məlumat verildi.
Dövlətimizin başçısı mərkəzin digər mərtəbələrində də yaradılan şəraitlə tanış oldu. Digər mərkəzlərdə olduğu kimi, bu mərkəz də internetə açıq olan kompyuterlərlə təchiz edilmişdir və vətəndaşların burada bütün növ elektron xidmətlərdən yararlanmaları üçün şərait yaradılmışdır.
Bildirildi ki, “ASAN xidmət” mərkəzində vətəndaşların gözləmələri və vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün funksional yardımçı xidmətlər - bank, sığorta, hüquqi yardım və tərcümə mərkəzləri, laboratoriya, tibbi xidmət, internet-kafe, poçt şöbələri, fotostudiya fəaliyyət göstərir. Buradakı xüsusi terminallar vasitəsilə mobil rabitə, internet, işıq, su, qaz və digər kommunal xidmətlərin haqlarının, kredit və sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi mümkün olacaqdır. Bu mərkəzdə də xidmət proseduru fasiləsiz videokamera vasitəsilə qeydiyyata alınır. Xidmət sistemi müasir İP telefon və İP şəbəkə ilə təmin edilmişdir. Xidmətlərin tənzimlənməsi məqsədilə elektron monitor və elektron elan tabloları qurulmuşdur. Mərkəzdə videomüşahidə kameraları və rüsumların məbləğlərini əks etdirən rüsum tablosu quraşdırılmışdır.
Qeyd olundu ki, Mərkəzin işçilərinin ümumi sayı 209 nəfərdir. Onlardan 60 nəfəri könüllüdür.
“ASAN xidmət” yaradıcılığa dəstəklə bağlı müxtəlif sosial aksiyalar keçirməsi ilə də tanınır. Mərkəzdə “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanının guşələri də qurulmuşdur.
Binada “ASAN parkinq” avtomobil dayanacağı yaradılmışdır. “ASAN xidmət”in bu mərkəzində də digərlərində olduğu kimi, uşaqlar üçün ayrıca oyun guşəsi qurulmuşdur.
4 saylı “ASAN xidmət” mərkəzinin həyətində “Uşaq avtoşəhərciyi” vardır.
Prezident İlham Əliyev şəhərciyə baxdı.
Bildirildi ki, avtoşəhərcikdə uşaqların yol hərəkəti qaydalarını öyrənmələri və yol nişanlarını tanımaları üçün hər bir şərait yaradılmışdır. Burada balacalar üçün mütəmadi kurslar təşkil olunacaqdır.
Mərkəzin əməkdaşları ilə görüşən Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
- “ASAN xidmət”in yeni mərkəzi açılır. Çox gözəl hadisədir. Bu hadisə münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edirəm. Çox şadam ki, “ASAN xidmət” mərkəzlərində bizim gənclərimiz çalışırlar, işləyirlər, həm könüllülər, həm burada xidmət göstərən vətəndaşlar. Bu, yenilikdir, müasirlikdir, inkişafdır.
Sabunçu rayonundakı “ASAN xidmət”in fəaliyyətə başlaması demək olar ki, Bakı şəhərində artıq bu məsələni tamamilə həll etmiş olur. Artıq Gəncə, Sumqayıt şəhərlərində də “ASAN xidmət” mərkəzləri vardır. Bu gün mənə göstərilən layihələr də çox gözəl layihələrdir. Sabirabadda, Masallıda, Bərdədə “ASAN xidmət”lər olacaqdır, gələcəkdə isə hər bir yerdə. Çünki Azərbaycan vətəndaşları müasir xidmətlər almalıdır.
“ASAN xidmət” Azərbaycan məhsuludur, Azərbaycan brendidir. Qısa müddət ərzində bu mərkəzlərə 1 milyon 500 min müraciət olmuşdur. Bu, özlüyündə bir göstəricidir. Müraciət edənlərin 97 faizi “ASAN xidmət”in fəaliyyətindən razıdır. “ASAN”ın birinci ilinin tamam olmasını nəzərə alsaq, inanıram ki, gələcəkdə bu rəqəm 100 faizə çatacaqdır. Azərbaycan vətəndaşları belə xidmətlərə layiqdir. Əminəm ki, bu təşəbbüs nəinki Azərbaycanda, başqa ölkələrdə də tətbiq ediləcəkdir.
Azərbaycan vətəndaşlarına xidmət, qayğı, diqqət ən yüksək səviyyədə olmalıdır. Mən bunu dəfələrlə demişəm ki, hər bir dövlət məmuru öz xalqına ləyaqətlə, şərəflə xidmət etməlidir. “ASAN xidmət”in yaradılması bax bu siyasətin nəticəsidir, onun əlamətidir.
Burada göstərilən xidmət, şəffaflıq, mədəniyyət ölkəmizin hər bir yerində özünü göstərməlidir. Biz ölkəmizi müasirləşdiririk, ölkəmiz uğurla inkişaf edir. Hər bir sahədə gözəl nəticələr vardır və olacaqdır.
Sizi bu gözəl hadisə münasibətilə bir daha təbrik edirəm. Əminəm ki, bu “ASAN xidmət”də işləmək sizin üçün də xoşdur. İnsanlara xidmət göstərmək hər bir dövlət məmuru üçün əsas prinsip olmalıdır. Sizi ürəkdən təbrik edirəm, uğurlar arzulayıram.

President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev attended the opening of the Baku Center “ASAN Xidmət” No 4 of the State Agency for Public Service and Social Innovations
The opening of Baku “ASAN Xidmət” Center No 4 of the State Agency for Public Services and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan has been held.
The opening of the center was attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Considerable work has been done in recent years to facilitate the use of information and communication technologies in the activities of government agencies and create the necessary legal framework. Most government agencies have succeeded in introducing the provision of electronic services to the population. Such services eliminate bureaucratic obstacles and prevent possible cases of corruption. On 13 July 2012, an even more important reform was carried out in this area, as the State Agency for Public Services and Social Innovation under the President and “ASAN xidmət” centers subordinated it were set up. The objective of the State Agency was to ensure unified management of “ASAN xidmət” centers, which provide services to citizens directly. This includes coordination of the work of government employees working in service centers, monitoring and evaluation, mutual integration of databases of government agencies, acceleration of the process of electronic services and improved management in this area.
On 29 December 2012, “ASAN xidmət” center No 1 was launched in Baku as a pilot project. In May 2013, an “ASAN xidmət” center was commissioned in Sumgayit. This was followed by the opening of “ASAN xidmət” centers No 2 and 3 in Baku, and another center in Ganja. Most of the applications to the five centers are associated with the receipt and replacement of identity cards, replacement of driving licenses, notary activities, migration and property matters. Whereas earlier “ASAN xidmət” centers provided 23 legal services, now 10 state bodies provide 30 types of services. At the same time, 28 functional support services are also available at the centers. All this is an important part of the Azerbaijani government’s policy on developing a new approach in the relationship between civil servants and citizen.
The State Agency for Public Services and Social Innovation is also expanding its international relations. A presentation on “ASAN xidmət” operations was made at a conference on "Innovation and mobile signature as a means of new digital integration with Europe" held at the European Parliament in February of this year. This fact confirms once again that there is a great international interest in “ASAN xidmət”, an Azerbaijani brand which attracts attention worldwide. It is no coincidence that senior officials of several countries visiting Azerbaijan get acquainted with the activities of “ASAN xidmət”.
Baku “ASAN xidmət” Center No 4, located at 8A Peace Street in Bakikhanov settlement of Sabunchu district, is starting to operate. The center will provide services to 408,000 people registered in the Sabunchu, Khazar and Pirallahi districts.
The President was informed that the five-storey building was constructed in accordance with the highest standards. There is a photo stand describing the life and activities of nationwide leader Heydar Aliyev, who has made an invaluable contribution to the development of independent Azerbaijan.
It was noted that “ASAN xidmət” centers would provide services to all residents of Baku regardless of where they are registered. For the first time ever, a Centre for the Rights of the Child has been established together with UNICEF.
Various activities and educational courses on children's rights are to be conducted here together with UNICEF.
Also displayed at the center is a stand of the Public Association IDEA (International Dialogue for Environmental Protection) established on the initiative of the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva.
The objectives of “ASAN xidmət” centers are to provide legal services provided by government authorities, ensure transparency, eliminate cases of corruption, apply advanced technology, use the principle of "one window", develop a new way of thinking between civil servants and citizens, and promote the philosophy that the "duty of civil servants is to ensure the rights of citizens". The main principles of “ASAN xidmət” centers include efficiency, transparency, courtesy, responsibility, control over the rules of ethical conduct, and comfort. Along with this, State Agency for Public Services and Social Innovation and the “ASAN xidmət” centers subordinated to it as government bodies building and developing their activities in accordance with high standards, are governed by the "common space" principle.
During familiarization with the electronic areas describing the activities of the center, President Ilham Aliyev was informed that the experience of “ASAN xidmət” was highly regarded by many international partners and experts and is touted as an Azerbaijani model. The introduction of “ASAN xidmət” as a successful model is encouraged not only in Azerbaijan but also in other countries. This is one of the principal areas of collaboration with various international partners, including the European Union. As a result of the great interest, “ASAN xidmət” has been awarded the international quality management certificate for compliance with ISO 9001:2008 standard.
The head of state reviewed the models of “ASAN xidmət” centers under construction in Masalli, Barda and Sabirabad Districts. It was noted that these centers would also apply the highest standards. It was indicated that work was currently under way on the English version of the “ASAN xidmət” magazine published in the Azerbaijani language now.
The President of Azerbaijan was also informed about the “ASAN-2" concept. It was noted that the introduction of the “ASAN-2" concept would elevate public services to a new level. Services will be put on electronic rails and become easily accessible. Self-service kiosks at “ASAN xidmət” centers will play an important part in minimizing contact and dialogue between civil servants and citizens. To do this, kiosks will enable the recording of biometric data, payments in cash and with plastic cards. Another innovation of this concept is that thanks to the application of modern technology the buildings of “ASAN xidmət” will have the function of self-supply with energy. The solar panels installed will supply electricity to the buildings.
Then, while in the innovation room, President Ilham Aliyev examined the innovative equipment to be applied in the future. In accordance with the Order signed by the President on 11 February of this year, consistent work has been done to develop the “ASAN ödəniş” system. The system eliminates direct contact between citizens and civil servants, ensures transparency and efficiency, prevents corruption and other negative phenomena. The “ASAN ödəniş” portal was established. It is a multifunctional payment portal enabling electronic payment of administrative fines and payments related to the execution of court judgments. In addition, the initial sample of the “ASAN ödəniş” terminal is now ready.
Using this terminal citizens can make payments in cash and in a noncash manner. The mass production of the terminals is expected to begin in September. It is a product of Azerbaijan and has no analogues in terms of its functionality. One of its main features is that it can return change both in banknotes and in coins.
The President was also informed about the application of the ASAN mobile software. It was noted that the mobile software of “ASAN xidmət” was created for people’s comfort. Applicants can use their mobile phones to fill out electronic application forms associated with relevant services. In addition, it is possible to reproduce the applications filled out previously.
President Ilham Aliyev also reviewed the biometric "migration card" of Azerbaijani citizens. It was noted that the mobile station for the registration of personal and biometric data and the equipment for printing cards have been designed in accordance with the latest technologies. The goal of the project is to systematize the process of registration of emigrants from Azerbaijan.
The HELP POINT equipment also has extensive features. HELP POINT is designed to provide information to visitors and citizens of the country about recreation areas, attractions, restaurants, public agencies, “ASAN xidmət” centers, etc. In addition, there is a reference base on ASAN volunteers. This database stores information about 1,500 volunteers.
There are plans to widely use the services of volunteers during a series of upcoming international events in the country, including the first European games to be held in 2015.
Then the head of state was informed about the electronic control system GPS. This system is intended to simplify measures of control over prisoners.
President Ilham Aliyev was informed in detail about “co-working”, “car sharing”, “ASAN application – a conceptual design”, “ASAN Mobile Government – an Azerbaijani solution" and other innovations expected in the future.
The President was familiarized with the conditions created on other floors of the center. As is the case with the other centers, this center is equipped with computers connected to the Internet and is well suited for the provision of all types of electronic services to the population.
It was noted that in order to enable effective pastime at the “ASAN xidmət” center, there are various functional support services such as banks, insurance centers, legal aid and translation services, a laboratory, a medical station, an Internet café, post offices, and a photo studio. Using special terminals it is also possible to make payments for mobile communication, Internet, electricity, water, gas and other utilities, as well as credit and insurance payments. All services provided at the center are also continuously recorded on video. The system is equipped with modern IP telephony and IP network. In order to regulate the services, electronic displays and bulletin boards are available. The center has surveillance cameras and displays stating the amount of fees.
It was noted that the total number of employees of the center is 209, including 60 volunteers.
“ASAN xidmət” is also known for various social events to support creative activity. The center has a section of contemporary art “YARAT”. There is “ASAN parking” and a separate playroom for children here. In the courtyard of “ASAN xidmət” center No 4 there is a "Children’s automobile camp".
President Ilham Aliyev reviewed the camp as well.
It was noted that the camp has all the conditions for children to learn traffic rules and become familiar with traffic signs. It will organize regular courses for kids.
Meeting with the center’s staff , President Ilham Aliyev said:
- A new “ASAN xidmət” center is opening today. This is a great event. I heartily congratulate you on this occasion!
I am very pleased that “ASAN xidmət” centers employ our youth – both volunteers and other citizens working here. This means innovation, modernity and development.
The launch of an “ASAN xidmət” center in the Sabunchu district will almost completely resolve this issue in Baku. There are already “ASAN xidmət” centers in Ganja and Sumgayit. The projects shown to me today are great too. “ASAN xidmət” centers will be set up in Sabirabad, Masalli, Barda and everywhere in the future, because Azerbaijani citizens should receive advanced services.
“ASAN xidmət” is a product of Azerbaijan, an Azerbaijani brand. In a short time these centers have processed 1.5 million applications. This is an indicator in itself. Ninety-seven per cent of those who have applied here are satisfied with the activity of “ASAN xidmət”. Given the fact that “ASAN xidmət” is only one year old, I believe that this figure will reach 100 per cent in the future. Azerbaijani citizens are worthy of such services. I am confident that this initiative will be implemented not only in Azerbaijan but also in other countries.
The services, care and attention to Azerbaijani citizens should be at the highest level. I have repeatedly said that every civil servant should serve his people with dignity and honor. The establishment of “ASAN xidmət” is a result and manifestation of this policy.
The services provided here, the transparency and culture should be available throughout the country. We are modernizing our country, our country is developing successfully. There are and will be great results in all areas.
I congratulate you on this wonderful event again. I am confident that it is pleasant to work at this “ASAN xidmət” center. Service to people should be the main principle for every civil servant. I heartily congratulate you and wish you success.