"ASAN xidmət"in Londonda təqdimatı oldu
Azərbaycanda ictimai xidmət sahəsinin uğurlu transformasiyasına nail olmuş “ASAN Xidmət”in nailiyyətləri oktyabrın 5-də Londonun məşhur “Queen Elizabeth II” konfrans mərkəzindəki “Civil Service Live 2015” adlı sərgi və konfransda nümayiş etdirilib.
Bu ilin iyun ayında “ASAN Xidmət”in Birləşmiş Millətlər Təşkilatının “Dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin təkmilləşdirilməsi” kateqoriyasında ən yüksək mükafata layiq görülməsindən sonra baş tutan hazırkı təqdimat Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin (TEAS) təşkilatçılığı ilə keçirilib. Tədbirdə dövlət qulluqçuları və ictimai xidmət mütəxəssisləri iştirak edib.
Britaniyanın aparıcı nəşrlərindən olan “Civil Service World” jurnalının təşkil etdiyi “Civil Service Live 2015” sərgisinə ən yaxşı və müasir dünya təcrübəsi ilə tanış olmaq istəyən, aralarında dövlət qulluqçuları və özəl sektor təşkilatları əməkdaşlarının da olduğu 6000 nümayəndə qatılıb.
Konfransın builki əsas mövzularından ikisi bunlar idi: “Xidmət və informasiyanı istifadə üçün daha sadə, aydın və sürətli etmək məqsədilə rəqəmsal sistemin tətbiqi” və “Effektivliyi artırmağa yönəlmiş yeni iş metodlarından istifadə, yeni, modern və dinamik iş atmosferinin yaradılması”.
Buna görə də bütün diqqətlərin Azərbaycanın ictimai xidmət sahəsində inqilabi yeniliklər etmış “ASAN Xidmət”ə yönəlməsi heç də təsadüfi deyildi.
“Civil Service Live 2015” sərgi və konfransında təmsil olunan yeganə xarici təşkilatın - ASAN İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru Kamran Ağasi “ASAN Xidmət” haqda təqdimat çıxışında Azərbaycan hökumətinin genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirdiyini və ictimai xidmət sahəsində belə bir unikal modeli araya-ərsəyə gətirdiyini bildirib. O, daha sonra “ASAN Xidmət” modelinin 5 əsas sütununa toxunub:
a) Əlçatanlıq - coğrafi mövqeyindən, dinindən və etnik kimliyindən asılı olmayaraq Azərbaycanda hər kəs “ASAN Xidmət”dən yararlanmaq hüququna malikdir;
b) Hesabatlılıq - hər bir işçi vətəndaşlara göstərilən xidmətlə bağlı öz məsuliyyətini dərk etməlidir. Ona görə də müştərilərin xidmətlə bağlı öz rəylərini bildirməsi üçün sistem tətbiq edilməkdədir. Bu sistemə “ASAN Xidmət” mərkəzlərində yerləşdirilmiş “exit poll” terminalları, sosial media, müştəri razılığını əsas prioritetə çevirmiş və dövlət qulluqçularının mentalitetinin dəyişilməsinə yönəlmiş treyninq proqramları, habelə mütəmadi olaraq keçirilən performans qiymətləndirilməsi daxildir;
c) Effektivlik - prosedurların mütəmadi olaraq nəzərdən keçirilməsi və ən son texnologiyaların tətbiqi göstərilən xidmətlərin səmərəliyini təmin edir.
d) Şəffaflıq - informasiya açıq və şəffaf şəkildə müxtəlif kommunikasiya üsulları ilə çatdırılır. Ona görə də insanlarda əməl etməli olduqları proses və dövlət rüsumları haqda aydın fikir yaranır. Şəffaflıq məsələsi “ASAN Xidmət” mərkəzlərinin dizaynında da öz əksini tapıb;
e) İnnovasiya - bu, ikitərəfli prosesdir. ASAN hər zaman vətəndaşlarla əlaqədədir, onların rəylərini nəzərə alaraq ASAN mərkəzlərində həyata keçirilən ideyalara birləşdirməyə çalışır. 9 ASAN mərkəzi fəaliyyət göstərir ki, açılan hər yeni mərkəz öncəkindən daha mükəmməl olur.
Kamran Ağasi çıxışında daha sonra deyib: “ASAN mərkəzləri artıq dövlət xidmətlərinin göstərildiyi bir mərkəzdən ümumi xidmət mərkəzinə çevrilməkdədir. O, mobil şirkətlər, kabel televiziyaları, kommunal xidmətlər də daxil olmaqla digər şirkətlər üçün də cəlbedici olub. Bizim mərkəzlərdə artıq bəzi tibbi xidmətlər də göstərilir.
Biz artıq yüksək texnologiyalı avtobuslarda ölkənin ucqar bölgələrinə də səyyar ASAN xidməti həyata keçiririk. Həmçinin evlərə xidmət göstərilir. Bunun üçün ödəniş edilir, lakin hərəkət imkanı məhdud olan şəxslər bu ödənişdən azaddır.
Azərbaycanın əhalisi 9,6 milyon nəfərdir. Təşkilatımız fəaliyyətə başladığı iki il yarım ərzində 6 milyondan çox insana xidmət göstərib. Hər bir mərkəz gün ərzində 2500-3000 insana xidmət göstərir. “Exit poll”arımız göstərir ki, müştərilərin 98 faizi göstərilən xidmətdən məmnundur”.

“ASAN service” was presented in London
The cutting-edge Azerbaijani Service and Assessment Network (ASAN) has been showcased at the Civil Service Live 2015 exhibition and conference – the leading UK event for the sector. Participation in the event was organized by The European Azerbaijan Society (TEAS).
The success of the Azerbaijani Service and Assessment Network (ASAN) – which has successfully transformed the public service delivery in the country – was showcased at the Civil Service Live 2015 exhibition and conference on 5 October, hosted in the prestigious Queen Elizabeth II Conference Centre. The event, attended by civil servants and public service professionals, was organized by The European Azerbaijan Society (TEAS), and comes in the wake of ASAN winning the UN Public Service Award in June.
Established under the auspices of the market-leading Civil Service World magazine, Civil Service Live 2015 attracted over 6000 delegates, comprising government civil servants and employees of private sector organizations, all of whom were focused on understanding and realizing the latest best practice concepts.
Two of this year’s main themes were the application of digital systems to make services and information simpler, clearer and faster to use, and the use of new working methods aimed at enhancing efficiency and creating a more modern, flexible, working environment. It therefore seemed timely to focus on the ASAN service, which has revolutionized public services provision across Azerbaijan.
Highlighting ASAN – the only overseas service presented at Civil Service Live 2015 – Kamran Agasi, Director of the ASAN Innovations Centre, explained that the Azerbaijani government have pushed for a large-scale reform, and developed a unique model of public service delivery. He went on to further explain the five pillars of the ASAN delivery model:
a) Accessibility – everyone in Azerbaijan has an equal right to access ASAN services – regardless of geographical location; religious beliefs; or ethnic background.
b) Accountability – every employee has to recognize their own responsibility for the services provided to the public – so customer feedback systems have been implemented, either using exit poll terminals or social media, and there are regular performance appraisals, in addition to financial incentives for professionalism, combined with regular training programs aimed at changing the mentality of civil servants and making customer satisfaction a paramount objective.
c) Efficiency – the procedures are constantly reviewed and use of the latest technologies ensures that our services are efficient.
d) Transparency – information is provided through various channels of communication in an open and transparent manner, so people have a clear understanding of the processes they must follow and the government fees they must pay. The concept of transparency is even incorporated into the essence of the design of the ASAN centers.
e) Innovation – this is a two-way process – ASAN is always in contact with citizens, values their feedback and tries to incorporate their ideas in the ASAN centers. Nine ASAN centers have now been opened, each of which marks an improvement on its predecessor.
Kamran continued: “ASAN centers have now transformed from being a one-stop-shop for government services through to becoming a general hub for services. This is attractive to businesses, and they want to work with ASAN, including mobile companies, cable TV and utility providers. Our centers are now even offering certain medical services.
“We have also developed the mobile ASAN service comprising high-tech buses that deliver the services to rural areas of the country. We can also come to you – services can be conducted at your home. An extra fee is payable for this, but this subsidizes the provision of the same services for the less mobile members of society, such as the disabled. The population of Azerbaijan is 9.6m, and in just over two and a half years since we opened the first ASAN center, we have served around 6m people, and each center serves around 2500–3000 people a day. Our exit polls indicate there is 98 per cent satisfaction with our services.”
The presentation was received with great interest by the attendees and concluded with a lively question-and-answer session.