Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
The Prime Minister of Eswatini visited the “ASAN service” center.
The Prime Minister of the Kingdom of Eswatini, Russell Mmiso Dlamini, familiarized himself with the activities of the “ASAN service” center. The guest is visiting our country to participate in the Ministerial Forum on Green Advanced Governance, organized by “ASAN service” within the framework of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change - (COP 29) which is held in Baku on November 14, 2024.
The Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan Ulvi Mehdiyev, provided the guest with detailed information about the various activities of the State Agency, including the “ASAN service” centers established under the initiative of President Ilham Aliyev and the projects implemented in the field of social innovations.
The Prime Minister expressed interest in learning the “ASAN service” experience and applying the innovations implemented there in his own country. It was also noted that a memorandum of understanding would be signed soon in this regard.
The guest was also provided with information about the activities of the “INNOLAND - Incubation and Acceleration Center”, “Mobile ASAN service”, “ABAD” public legal entity.