İtaliyanın “RAİ 1” kanalı “ASAN xidmət”in fəaliyyətini işıqlandırıb
İtaliyanın məşhur “RAİ 1” kanalı Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində rəqəmsal texnologiyaların və süni intellekt həllərinin tətbiqi ilə bağlı sujet yayımlayıb.
Jurnalist Barbara Karfanya tərəfindən hazırlanan materialda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin və “ASAN xidmət”in fəaliyyətinə də xüsusi yer ayrılıb.
Diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycan Prezidentin təşəbbüsü ilə yaradılmış “ASAN xidmət” mərkəzləri və burada tətbiq olunan innovativ texnologiyalar nəticəsində vətəndaş məmnunluğunun əldə olunması istiqamətində uğurlu nəticələr var.
Vurğulanır ki, dövlət orqanları ilə vətəndaşlar arasında əsas görüş yerinə çevrilən mərkəzlərdə 400-dən çox xidmət göstərilir və bu əsl gələcəyə baxışdır.
Həmçinin  “ASAN xidmət”in 2015-ci ildə  BMT-nin Dövlət Xidmətləri Mükafatına layiq görüldüyü və bu modelin dövlət idarəçiliyində innovasiyalar axtaran ölkələr üçün nümunə olduğu ifadə olunur.
Sujetdə müasir innovativ texnologiyaların tətbiqi istiqamətində Səyyar ASAN xidmətin və “INNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi barədə məlumat verilir. Həmçinin vətəndaşlara xidmət sahəsində ASAN könüllülərinin reallaşdırdığı təşəbbüslərdən də söz açılır.

The prominent Italian television channel “RAI 1” has aired a feature story dedicated to the implementation of digital technologies and artificial intelligence-based solutions in the sphere of public service delivery in Azerbaijan.
The report, produced by journalist Barbara Carfagna, highlights the activities of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the “ASAN Service” centers.
The feature notes that the establishment of “ASAN Service” centers at the initiative of the President of Azerbaijan, combined with the integration of cutting-edge innovative technologies, has yielded significant success in ensuring high levels of citizen satisfaction.
It is emphasized that these centers, which have become the primary point of interaction between government authorities and the public, provide over 400 types of services, representing a true “glimpse into the future”
The report also mentions that in 2015, the “ASAN Service” model was honored with a United Nations Public Service Award and currently serves as a benchmark for countries striving to implement innovations in their public administration systems.
Furthermore, the feature provides insights into the application of modern innovative technologies within the “ASAN” mobile service and the “INNOLAND” Incubation and Acceleration Center. Special attention is given to the initiatives carried out by “ASAN” volunteers in the field of public service.