“ASAN xidmət” Afrikada beynəlxalq forum təşkil edib
21-23 iyun 2025-ci il tarixində Əddis-Əbəbə şəhərində yerləşən Afrika İttifaqının mənzil qərargahında “İdarəetmə innovasiyası: hər kəs üçün çevik, inklüziv və insanyönümlü xidmətlərin təkmilləşdirilməsi” adlı regional forum baş tutub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı, eləcə də Afrika İttifaqı və Efiopiya Federativ Respublikası Hökumətinin tərəfdaşlığı ilə reallaşdırılan tədbir 10-cu Afrika Dövlət Xidmətləri Günü münasibətilə keçirilən konfrans çərçivəsində təşkil olunub.
2024-cü ilin 11 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə BMT arasında imzalanmış Töhfə Sazişinin icrası çərçivəsində təşkil olunmuş Forumda 30-dan çox ölkədən və beynəlxalq təşkilatdan 100-ə yaxın aidiyyəti dövlət qurumunun rəhbər şəxsləri, beynəlxalq təşkilatların rəsmiləri və ekspertlər iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında Dövlət Agentliyinin sədri, BMT-nin İqtisadi və Sosial Məsələlər departamentinin nümayəndəsi, Efiopiyanın Dövlət Xidmətləri Komissiyasının rəhbəri və Afrika İttifaqının İdarəetmə və Münaqişələrin Qarşısının Alınması üzrə direktoru çıxış ediblər.
Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev Afrika Dövlət Xidmətləri Günü münasibətilə həmin qitənin ölkələrinin müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən nümayəndələrini təbrik edib. Şəffaf, əlçatan, innovativ xidmətlərin təqdim edilməsinin əhəmiyyətinə toxunan Dövlət Agentliyinin sədri bu istiqamətdə qabaqcıl “ASAN xidmət” təcrübəsinin paylaşılmasına ölkəmizin hazır olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Dövlət xidmətlərinin transformasiyası və gələcəyi, çoxşaxəli dövlət xidmətlərinin göstərilməsinə keçid mövzuları üzrə dəyirmi masa, ekspert rəyi və müvafiq sahədə müxtəlif ölkələrin uğurlu təcrübəsinin öyrənilməsinə həsr olunan Forumda Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri “ASAN xidmət”, eləcə də Dövlət Agentliyinin digər fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı geniş təqdimat edib.
Forum çərçivəsində Esvatini, Qana, Qambiya, Maldivin müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının rəhbərləri və yüksək vəzifəli rəsmiləri ilə görüşlər keçirilib. Görüşlər zamanı müvafiq ölkələrdə “ASAN xidmət” təcrübəsinin tətbiqi ilə əlaqədar ilkin razılığa gəlinib.
Forumun son günündə iştirakçılar “ASAN xidmət” modeli əsasında yaradılmış “MESOB” dövlət xidmətləri mərkəzini ziyarət ediblər.

“ASAN Service” Organized an International Forum in Africa
On June 21–23, 2025, a regional forum titled “Innovation in Governance: Enhancing Agile, Inclusive, and Human-Centric Services for All” was held at the African Union headquarters in Addis Ababa. The event was co-organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the United Nations, in partnership with the African Union and the Government of the Federal Democratic Republic of Ethiopia. The forum took place within the framework of the conference marking the 10th Africa Public Service Day.
The forum, organized in accordance with the Contribution Agreement signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the United Nations on November 11, 2024, brought together nearly 100 delegates, including heads of relevant state authorities from over 30 countries, international organization officials, and experts.
The opening ceremony featured remarks by the Chairman of the State Agency, a representative of the UN Department of Economic and Social Affairs, the Commissioner of the Ethiopian Civil Service Commission, and the African Union Director for Governance and Conflict Prevention.
Chairman of the State Agency Ulvi Mehdiyev congratulated the representatives from the African continent on Africa Public Service Day. Highlighting the importance of providing transparent, accessible, and innovative services, the Chairman emphasized Azerbaijan's readiness to share its best practices and the experience of the “ASAN Service” model in this field.
During the forum, which featured roundtable discussions on the transformation and future of public services, the transition to multi-sectoral service delivery, as well as expert sessions and case studies of various countries, the Head of the International Relations Department of the State Agency delivered a comprehensive presentation on the activities of “ASAN Service” and other areas of the Agency's work.
İn the framework of the forum, meetings were held with high-ranking officials from Eswatini, Ghana, The Gambia, and the Maldives. Preliminary agreements were reached regarding the implementation of the “ASAN Service” experience in these countries.
On the final day of the forum, the participants visited the “MESOB” public service center, which was established based on the “ASAN Service” model.