Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupu yaradılıb
5 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “Elektron hökumətin inkişafı və rəqəmsal hökumətə keçid: yeni konsepsiya və gələcəyə baxış” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə müvafiq istiqamətdə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Öncə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 14 mart 2018-ci il tarixli 1885 nömrəli “Elektron hökumətin inkişafı və rəqəmsal hökumətə keçid ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanından irəli gələn məsələlərə dair məlumat verilib. Bildirilib ki, müvafiq Fərmanla elektron hökumət sahəsində dövlət siyasətinin və tənzimlənməsinin həyata keçirilməsi, dövlət informasiya ehtiyatları və sistemlərinin formalaşdırılması, aparılması, habelə inteqrasiyası və effektiv idarə edilməsi sahəsində koordinasiyanı həyata keçirmək məqsədi ilə əlaqələndirici qurum funksiyalarının yerinə yetirilməsi Dövlət Agentliyinə həvalə olunub.
Həmçinin elektron hökumət məsələlərinə dair bu günə qədər görülmüş işlər, elektron hökumət sahəsində mövcud vəziyyətlə bağlı geniş məlumat verilib. Elektron hökumətin yeni konsepsiyası və qarşılıqlı səmərəli fəaliyyət göstərən elektron hökumət sisteminin qurulması ilə bağlı Dövlət Agentliyinin və digər qurumların qarşısında duran əsas vəzifələr və çağırışlar iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb.
Tədbirdə aidiyyəti qurumların informasiya-texnologiya istiqamətli struktur bölmələrinin rəhbərlərindən ibarət Elektron Hökumət üzrə İcra Qrupu yaradılıb.

Implementation group of E- government is established
On December 5, 2018 an event titled "E-government Development and Transition to Digital Government: A New Concept and Vision for the Future" was organized by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Representatives of state entities operating in the relevant direction were informed about the issues arising from the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On E-government Development and Transition to Digital Government" dated March 18, 2018.
It was noted that, the State Agency has been entrusted to be the coordinating functioning body for the implementation of the state policy and regulation in the e-government, formation and maintenance of state information resources and systems, as well as coordination in the field of integration and effective management in the relevant Decree.
Furthermore, the work done so far on e-government issues and the current situation in the field of e-government were widely discussed. The new concept of e-government as well as main tasks and challenges faced by the State Agency and other entities for establishing an efficient electronic government system were also drawn to the attention of the participants.
The E-government Implementation Group, consisting of heads of information and technology divisions of relevant bodies, was established at the event.